Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČEZem majoritně vlastněné distribuční společnosti – jejich ziskový profil

11.8.2003 11:02
Autor: 

V minulém článku jsme se zaměřili na tržby regionálních distributorů elektřiny ve kterých vlastní majoritní podíl společnost ČEZ, nyní se podíváme detailněji na ziskovost těchto společností.

Absolutní velikost zisku EBITDA ovlivňuje jak objem prodaného množství elektřiny, tak i realizované obchodní rozpětí, které je závislé na cenách, za které distribuční společnosti elektřinu nakoupí od výrobců (výrobní náklady + náklady na služby přenosové soustavy ČEPS), a na cenách, za které ji prodají koncovým spotřebitelům. Dále se do EBITDA promítají osobní náklady, rezervy a opravné položky a další provozní náklady a výnosy.

Následující graf znázorňuje operační ziskovost distributorů na úrovni EBITDA.Zdroj: distribuční společnosti, Patria Finance

V prvním pololetí 2003 došlo u všech distributorů k meziročnímu poklesu EBITDA. Stejně jako největších tržeb, dosáhla největšího zisku Severomoravská energetika, a to 1,263 mld. Kč za prvních šest měsíců, to ale také představuje největší meziroční pokles –16,4 %. Východočeská energetika vykázala zisk 1,014 mld. Kč, následuje Západočeská energetika, která je nejmenší z hlediska tržeb, nikoliv však zisku - vykázala zisk 913 mil. Kč, což je více než Středočeská energetická (838 mil. Kč) a Severočeská energetika (647 mil. Kč).

Na ziskovost se také můžeme podívat prostřednictvím ziskovosti tržeb na úrovni přidané hodnoty. Její vývoj u pěti distributorů ukazuje následující graf.


Zdroj: distribuční společnosti, Patria Finance

Z grafu je patrné, že rozdíly v ziskovosti jednotlivých distributorů jsou relativně velmi výrazné. Tato ziskovost je ovlivněna průměrnou nákupní cenou elektřiny, za kterou ji distributoři získávají od výrobců (od ČEZ, ostatních distributorů nebo z dovozu), a průměrnou cenou, za kterou tuto elektřinu dodají koncovým zákazníkům. Tyto prodejní ceny mohou být vedle absolutní výše jednotlivých tarifů ovlivněny řadou dalších faktorů v oblasti struktury spotřeby elektrické energie, např. poměrem spotřeby ve špičce a mimo ní, poměrem maloodběratelů a velkoodběratelů, poměrem vázaných a volných zákazníků.
Lze konstatovat, že výše marže na úrovni přidané hodnoty je určena úspěšností v oblasti obchodní politiky - nákupu elektřiny a jejím prodeji. Tato úspěšnost je dána jak schopností manažerů jednotlivých společností, tak externími podmínkami, ve kterých tyto operují.

Graf potvrzuje dobré výsledky Západočeské energetiky, která má sice nejmenší nominální tržby, ale její marže přesahuje marže všech zbývajících společností. V Q1 2002 dokonce její marže přesáhla 35 %, v letošním druhém pololetí 23,6 %. Naproti tomu nejnižší ziskovost na úrovni přidané hodnoty má nyní VČE, a to 13,5 %. Marže ostatních distributorů se pohybují mezi těmito krajními hodnotami.

Jitka Oppitzová, J.Soustružník

První díl série s názvem "Pololetní výsledky distributorů – významný faktor určující konsolidovaná čísla ČEZ (tržby)" naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
11:07Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA
11:06Čína sníží clo na dovoz osobních aut na 15 procent
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba