Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úspěšnost realizace zástavy cenných papírů především  v rukou obchodníků s cennými papíry

Úspěšnost realizace zástavy cenných papírů především v rukou obchodníků s cennými papíry

6.8.2003 12:53
Autor: 

V poslední době přibývá případů, kdy věřitelé, zejména v obchodních závazkových vztazích, zajišťují plnění ze strany dlužníka zřízením zástavy cenných papírů. K nárůstu obliby tohoto způsobu zajištění přispívá mimo jiné i skutečnost, že s realizací zástavy v případě prodlení dlužníka nemá, ve většině případů, starosti věřitel, ale obchodník s cennými papíry.

Bez asistence obchodníka s cennými papíry je věřitel sám oprávněn pouze požadovat plnění spojené se zastaveným cenným papírem (např. dividendu). Samotnou realizaci zástavy cenného papíru může provádět pouze obchodník s cennými papíry a konkrétní postup závisí zejména na tom, zda jsou zastavené cenné papíry registrované, tj. přijaté k obchodování na veřejném trhu, či nikoliv.

Realizace zástavy registrovaného cenného papíru probíhá tak, že obchodník jménem a na účet zástavce prodá zastavený cenný papír na veřejném trhu. K realizaci zástavy neregistrovaného cenného papíru dochází prodejem cenného papíru ve veřejné dražbě iniciované obchodníkem. Vydražitel zastaveného cenného papíru, tj. účastník dražby, který učinil nejvyšší podání, uzavírá s obchodníkem kupní smlouvu, na jejímž základě dochází k převodu zastaveného cenného papíru na vydražitele.

Veřejná dražba cenných papírů může být organizována pouze obchodníkem s cennými papíry a to zejména proto, že, s přihlédnutím ke zvláštní povaze cenných papírů, je nezbytné zajistit kvalifikované posouzení všech podmínek provedení veřejné dražby jak podle zákona o cenných papírech tak podle zákona o veřejných dražbách. Přesto se však může stát, že realizace zástavy cenných papírů může být ohrožena či přímo zmařena; např. podáním návrhu u soudu na vyslovení neplatnosti dražby či neuhrazením ceny vydražitelem.

Před přistoupením k realizaci zástavy cenných papírů je tedy namístě, především, pečlivý výběr obchodníka s cennými papíry.

Aleš Eppinger
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m