V poslední době přibývá případů, kdy věřitelé, zejména v obchodních závazkových vztazích, zajišťují plnění ze strany dlužníka zřízením zástavy cenných papírů. K nárůstu obliby tohoto způsobu zajištění přispívá mimo jiné i skutečnost, že s realizací zástavy v případě prodlení dlužníka nemá, ve většině případů, starosti věřitel, ale obchodník s cennými papíry.
Bez asistence obchodníka s cennými papíry je věřitel sám oprávněn pouze požadovat plnění spojené se zastaveným cenným papírem (např. dividendu). Samotnou realizaci zástavy cenného papíru může provádět pouze obchodník s cennými papíry a konkrétní postup závisí zejména na tom, zda jsou zastavené cenné papíry registrované, tj. přijaté k obchodování na veřejném trhu, či nikoliv.
Realizace zástavy registrovaného cenného papíru probíhá tak, že obchodník jménem a na účet zástavce prodá zastavený cenný papír na veřejném trhu. K realizaci zástavy neregistrovaného cenného papíru dochází prodejem cenného papíru ve veřejné dražbě iniciované obchodníkem. Vydražitel zastaveného cenného papíru, tj. účastník dražby, který učinil nejvyšší podání, uzavírá s obchodníkem kupní smlouvu, na jejímž základě dochází k převodu zastaveného cenného papíru na vydražitele.
Veřejná dražba cenných papírů může být organizována pouze obchodníkem s cennými papíry a to zejména proto, že, s přihlédnutím ke zvláštní povaze cenných papírů, je nezbytné zajistit kvalifikované posouzení všech podmínek provedení veřejné dražby jak podle zákona o cenných papírech tak podle zákona o veřejných dražbách. Přesto se však může stát, že realizace zástavy cenných papírů může být ohrožena či přímo zmařena; např. podáním návrhu u soudu na vyslovení neplatnosti dražby či neuhrazením ceny vydražitelem.
Před přistoupením k realizaci zástavy cenných papírů je tedy namístě, především, pečlivý výběr obchodníka s cennými papíry.
Aleš Eppinger
Weinhold Legal
Důležité upozornění Weinhold Legal