Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví v červnu : účetními operacemi ke skvělým statistikám

Stavebnictví v červnu : účetními operacemi ke skvělým statistikám

6.8.2003 9:13
Autor: 

komentář doplněn
Stavební výroba se v červnu meziročně zvýšila o dlouho nevídaných 12,0%, po očištění o vliv počtu pracovních dní vzrostla o 10,6%. Základem mimořádně příznivé statistiky jsou ovšem účetní operace a nízká loňská základna. V první polovině letošního roku se produkce ve stavebnictví zvýšila o 2,7%. Výrazně se zvýšil také počet vydaných stavebních povolení zásluhou pokračující konjunktury bytové výstavby.

Červnovým statistikám hrálo do karet několik faktorů. Předně, červen je letos prvním měsícem, který byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o jeden pracovní den delší. Obvykle přidá jeden pracovní den 1,0-1,5 procentního bodu k meziročnímu růstu stavební výroby. Druhým trumfem byla nízká srovnávací základna. Loni v červnu se totiž objem stavební produkce snížil o 1,5%, zatímco o měsíc dříve ještě stavebnictví rostlo o 5,0%. Oba zmíněné faktory byly známy a bylo možno je zapracovat do prognóz. T ovšem nelze říci o posledním, a patrně nejvýznamnějším důvodu mimořádně příznivých červnových údajů - dofakturaci stavebních prací z minulých měsíců. Zatímco v předchozích měsících nás ČSÚ zásoboval víceméně nepříznivými údaji o stavební výrobě, realita byla poněkud odlišná. Nemá valného smyslu hledět na měsíční produkční statistiky, a to nejen díky jejich přirozeně vyšší proměnlivosti v malé ekonomice, ale také kvůli možnosti ovlivnit statistická data účetními operacemi.

Data za celý první půlrok by měla mít větší informační hodnotu. Za prvních šest měsíců letošního roku se objem stavební výroby meziročně zvýšil o 2,7% (před i po očištění o kalendářní variace), což představuje mírné zlepšení ve srovnání s druhou polovinou loňského roku, kdy se produkce zvýšila o 2,0%. V průběhu letošního roku postupně vyprchává pozitivní impuls v podobě zakázek na opravy škod způsobených loňskými povodněmi, přesto opravy a údržba zůstaly hlavním motorem růstu stavebních prací, meziročně se zvýšily o 19,1%. Nová výstavba zaznamenala vzestup o pouhých 1,2%. V české ekonomice i na západ od jejích hranic se investuje méně než v loňském roce, a to se samozřejmě týká i stavebních zakázek. Objem stavebních prací v zahraničí ve 2. čtvrtletí meziročně klesl o 29,4%.

Půlroční hodnocení vyznívá negativně v případě relace mezd a produktivity práce. Zatímco průměrná mzda se meziročně zvýšila o 5,3% (reálně o 5,5%), produktivita práce na jednoho zaměstnance vzrostla pouze o 1,6%. Jednotkové mzdové náklady se zvýšily o 3,6%.

Pro celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 2,8% po loňském růstu o 2,5%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC