Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Proč je ECB tak opatrná a FED tak odvážný? Aneb čeho je moc toho je příliš? (opak.)

04.08.2003 15:42
Autor: 

Ekonomiku celého světa obchází strašidlo deflace. Ceny ve většině vyspělých zemí rostou jen velmi pomalu, nebo dokonce klesají. V letošním roce se očekává v USA inflace 2,2%, příští rok dokonce 1,5%. V eurozóně ceny rostou ještě pomaleji: letos o 1,8% a napřesrok snad jen o 1,3%. Deflaci zažívá již několik let Japonsko a letos se jí přiblíží Německo, kde ceny vzrostou jen o 0,7%. A to jde o oficiální ukazatele, které podle názoru většiny ekonomů „přestřelují“ skutečný růst cen o 1-2 procentní body (Především proto, že statistici neumí dostatečně ohodnotit růst kvality zboží. Mobil generace 2003 může být o 10% dražší, než byl mobil před 2 roky, ale umí toho dvojnásobně.).

Je zajímavé, jak na hrozbu deflace reagují největší světové centrální banky. Japonská centrální banka problém deflace v 90. letech ignorovala, pak začala tvrdit, že s tím stejně nic nemůže dělat a nyní s tím už asi opravdu dělat nemůže skoro nic, protože Japonci ji nevěří. Hezká ukázka sebenaplňujícího proroctví („self-fulfilling prophecy“), tak oblíbeného mezi teoretickými ekonomy… Americký FED naopak považuje deflaci za velkou hrozbu a stále zdůrazňuje, že udělá všechno proto, aby se americká ekonomika deflaci vyhnula. Americké sazby jsou na úrovni 1% a od roku 2000 klesly reálné úrokové sazby v USA o více než 4 procentní body, což je velmi razantní uvolnění měnové politiky. Evropská ECB je mnohem opatrnější, téměř opatrnická. Mezi lety 2000 a 2003 se reálné sazby v eurozóně snížily jen o 1 procentní bod a představitelé ECB stále tvrdí, že deflace není problém.

Je to částečně způsobeno tím, že oficiální cíl ECB je inflace pod úrovní 2%: spodní interval není dán a ECB tak může tvrdit, že cokoliv pod hladinou 2% je kompatibilní s jejím cílem. Pozornost ECB je také „rozptylována“otázkami jednotné evropské měny. Stále není jasné, jak je ECB schopná reagovat na nerovnoměrný vývoj jednotlivých členských zemí. Stejně tak zůstává otevřená otázka veřejných rozpočtů a tzv. Paktu stability, který zakazuje pod hrozbou vysokých pokut deficit státního rozpočtu vyšší než 3% HDP. Rozpočtové nároky v těchto zemích rychle rostou, což působí potíže v koordinaci měnové politiky v rámci EMU, protože v rámci měnové unie nejsou vytvořeny žádné mechanismy, které by mohly účinně řešit toto rozpočtové napětí. Konečně, velmi zajímavé je postavení Evropské centrální banky, její nezávislost a její role ve formulování celoevropské hospodářské politiky. Dnes se ECB profiluje jako naprosto nezávislá instituce, která nijak nepodléhá vlivu politiků. Naopak, neobratný nátlak bývalého německého ministra financí Lafontaina spíše posílil odpor ECB snižovat sazby. ECB se obávala, že každé snížení by bylo vnímáno jako její "ústupek" či dokonce "porážka" a trvala tak na neměnných sazbách.

Z porovnání situace v USA a v Evropě je vidět, že nezávislost centrálních bank je správný koncept, ale klade na centrální bankéře mimořádné nároky. Centrální banky musí provádět takovou měnovou politiku, která bude kompetentní, ale zároveň akceptovatelná a vysvětlitelná nejen politikům, ale i analytikům a široké veřejnosti. Není pochyb, že v tomto ohledu si mnohem lépe vede oportunistický FED, než opatrnická ECB.

Ondřej Schneider Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data