Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Trhy dluhopisů se konečně dostávají na první stránky finančního tisku ...

4.8.2003 14:17
Autor: 

Evropské a americké trhy dluhopisů se konečně dostávají na přední stránky finančního tisku - není však úplně jisté, jestli o tuto formu popularity obchodníci s dluhopisy a správci portfolií opravdu stojí. V mnoha případech jde totiž o situaci, která se v hodně ohledech podobá situaci akciových trhů v roce 2000 - 2001.

Trhy dluhopisů si v posledních třech letech "užívaly". Americký FED snížil hlavní úrokovou sazbu z 6.5% v roce 2000 na jedno jediné procento v současnosti. Souběžně s tím docházelo k propadu akciových trhů a dluhopisy (především státní) vypadaly dlouhou dobu jako jediná racionální alternativa. Geopolitická nestabilita, konflikt v Afghánistánu a Iráku, nejistota ohledně vývoje v oblasti Koreje a korporátní skandály trh s dluhopisy podpořily. Firmy a domácnosti začaly využívat nízkých sazeb a refinancovaly své hypotéky, firmy emitovaly nové emise dluhopisů na pokrytí stávajících závazků. To vše, alespoň podle vývoje v posledních dvou týdnech, může velmi rychle skončit.

Minulý týden byl připomínkou toho, jak rychle se růstový trend může otočit. Velmi dobrá makroekonomická data (lepší než očekávané údaje o hrubém domácím produktu, spotřebě, nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti a indexu Chicago Purchasing Manager), společně s pokračujícími kvalitními korporátními výsledky stlačily cenu 10-letého německého státního dluhopisu o necelá tři procenta níže, americké 10-leté Treasuries poklesly v podstatě stejně. Jaký je výhled ?

- Celkový objem trhu s dluhem dosáhl ve Spojených státech cca 299% hrubého domácího produktu. Jenom pro ilustraci, v roce 1929 - na vrchu akciových trhů v té době - dosáhl objem dluhu jako poměr HDP necelých 270%. Co následovalo poté, je obecně známo - index Dow Jones spadl z tehdejších 380 bodů (!!) na méně než 50 bodů v roce 1932.
- Jak již bylo zmíněno, Evropská centrální banka pokračovala v redukci svých pozic v dluhopisech největších amerických "hypotéčních" ústavů Fannie Mae a Freddie Mac.
- Swapové sazby se na pěti- a 10-letých rozběhly tak dramaticky, že podle některých obchodníků předčily paniku spojenou s pádem hedge-fondu Long Term Capital Management v roce 1998.
- Nejhůře ze všeho - mnoho retailových investorů nyní zvažuje (alespoň ve Spojených státech) přechod z nevýdělečných depozitních certifikátů v bankách na dluhopisové podílové fondy. Budiž jim země lehká !


Váš názor
 • Dlouhodové sazby klesají nebo rostou?
  5.8.2003 11:50

  Pane Žabža, jak je Váš dnešní článrk v souladu s tím, jak jste před měsícem upozorňoval na bezdůvodný růst akciových trhů? Vy říkáte, že dlouhodobé úrokové sazby klesají, pan Koděra z Patrie , zdá se, říká něco jiného :Úrokové sazby ... co se stane a co ne. Jejich (dlouhodobé sazby) prudké zvýšení podle analytiků Merrill Lynch znamená, že akciový trh je v průměru o 15 až 20% nadhodnocený. Merrill Lynch tak doporučuje držet 45 procent z portfolia v akciích (nejméně z 15 jiných alokací podle průzkumu Bloomberg). Merrill Lynch tak v současné době fandí spíše obligacím než akciím. Děkuji za vysvětlení.
  JB
  • RE:
   5.8.2003 13:40

   Dobré odpoledne. Domnívám se, že jak kolega Roman Koděra tak já hovoříme o stejné věci. Oba hovoříme o poklesu CENY dluhopisů, která je reverzní k výnosu - tj. pokles ceny vede k růstu výnosů (jinými slovy sazeb). To zmiňuje jak Roman Koděra ve vztahu k 10-letým americkým státním dluhopisům Treasuries, tak já ve vztahu k německým státním dluhopisům.
   Petr Žabža
   • RE
    6.8.2003 10:32

    Prosím. Rozdíl je v tom, že Vy zdůrazňujete dobrá makroekonomická data(ačkoli před měsícem jste důrazně varoval před optimismem v tomto směru) a v důsledku toho pokles ceny dluhopisů a varujete před nákupem dluhopisových fondů. Nevím, jak s tím souvisí rok 1932, kdy snad došlo k pádu akciového a nikoli dluhopisového trhu. Kolega Roman Koděra naopak cituje Merill, podle něhož jsou soúčasné akciové trhy o 15-20 % nadhodnoceny, a proto naopak doporučuje koupi obligací. Jak je to tedy opravdu? Hrozí pád akciových nebo dluhopisových trhů ?
    JB
Aktuální komentáře
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu
18:01Akcie Erste a CETV si drobně pomohou v regionálním indexu, naopak u ČEZ  
17:50Nové technologie jsou vidět všude. Jen ne tam, kde by to bylo nejvíce potřeba
17:44Komerční banka, a.s. - zveřejňuje informaci o změnách v představenstvu
17:26Americká cla pokazila konec týdne. Dolar ztratil na atraktivitě, ale většinu zisků drží  
17:00Členská základna ČSSD schválila vstup do vlády s hnutím ANO
16:07Karel Sokolovský: Banka, která má potenciál (video)
16:05Trump rozhodl o uvalení nových cel na čínské zboží
14:51Těžařům v Kongu odzvonila měděná léta
13:13Perly týdne: Itálie je silná a němečtější než Německo
12:21Adobe mírně překvapil, přepálené akcie to neohromilo (komentář analytika)  
10:50Faktory, které nejvíce ovlivňují dlouhodobou návratnost investic
10:49Trhy lehce v negativní náladě, koruně se stále nedaří. Téma obchodních válek je zpět  
10:45Po ránu se nedaří evropským bankám, Adidasu nahrává fotbal

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data