Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tisková zpráva: Zisk ČEZ vzrostl o 71 procent a dosáhl výše 12,3 mld. Kč

31.7.2003 10:41
Autor: 

Následuje úplné znění textové části tiskové zprávy ČEZ
Energetická společnost ČEZ dosáhla v prvním pololetí letošního roku čistého zisku 12 329 mil. Kč, což je oproti stejnému období loňského roku nárůst o 5,1 mld. Kč, tedy o 71 procent. Hlavní příčinu takto razantního nárůstu zisku je však třeba hledat v prodeji 66 % podílu v ČEPS (provozovatel přenosové soustavy), když rozdíl mezi prodejní cenou a zůstatkovou hodnotou dosáhl 12,5 mld. Kč. Z tohoto převodu ČEZ vykázal daň z příjmu ve výši 4,2 mld. Kč.

„Potěšitelné je, že přes naše další zlevnění cen elektřiny pro domácí zákazníky, se nám díky výrazně vyššímu prodeji podařilo zvýšit tržby za elektřinu včetně podpůrných služeb o téměř 11 procent. A přes nárůst odpisů o 1,6 mld. Kč, v souvislosti s kompletním uvedením Jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu, poklesl náš provozní výsledek hospodaření pouze o 300 mil. Kč na úroveň 4,3 mld. Kč. Nadále pokračující tlak na efektivitu hospodaření vedl k zvýšení produktivity práce z výroby o dalších 20 procent. “ uvedl místopředseda představenstva a výkonný ředitel pro strategii ČEZ Petr Vobořil.

ČEZ zvýšil v prvním pololetí prodej elektřiny o 9,8 %, přičemž prodej na domácím trhu vzrostl o 1 519 GWh (o 8,4 %) na 19 686 GWh, vývoz pak vzrostl o 13,5 % na úroveň 8 779 GWh. Cenu elektřiny pro domácí trh ČEZ dále snížil, naopak vývozní cena vzrostla.

Výroba elektřiny v elektrárnách ČEZ meziročně vzrostla o 3 579 GWh (o 13,6 %) na 29 959 GWh, z toho výroba v uhelných elektrárnách vzrostla o 1 176 GWh (o 7,1 %) a v jaderných elektrárnách o 2 794 GWh (o 31,4 %) v souvislosti s postupným uváděním bloků Jaderné elektrárny Temelín do provozu. V Jaderné elektrárně Temelín se vyrobilo 4 734 GWh, což je meziroční nárůst o 116 %. Naopak výroba ve vodních elektrárnách, v důsledku škod na elektrárnách Štěchovice a Orlík způsobených loňskými povodněmi, klesla o 391 GWh (o 39,8 %).

Na investice ČEZ vynaložil 1 789 mil. Kč, což je meziročně o 903 mil. Kč méně. Hlavními investičními akcemi jsou dostavba Jaderné elektrárny Temelín a modernizace elektrárny Dukovany.

Díky pokračujícím racionalizačním opatřením spojených s optimalizací organizační struktury firmy poklesl počet zaměstnanců meziročně o 410 (o 5,6 %), zejména v úseku jaderných elektráren. ČEZ měl k 30. 6. 2003 celkem 6 966 zaměstnanců.

Energetická společnost ČEZ se stala od 1. dubna letošního roku vlastníkem akciových podílů v regionálních energetických společnostech. Tímto začleněním významně posílila celá Skupina ČEZ a vzniklo nejvýznamnější energetické uskupení v ČR. Nově vzniklé uskupení se zařadilo mezi desítku nejvýznamnějších energetických firem v Evropě z hlediska výnosů nebo počtu zákazníků a dostalo se před řadu renomovaných energetických firem, jako je rakouská firma Verbund, finský Fortum, britské firmy British Energy nebo Innogy, španělská Union Fenosa, portugalská EDP, švédský Sydkraft.

Od počátku července se slibně rozbíhá „Projekt REAS“ v jehož rámci pracuje 108 lidí z regionálních energetik, konzultantské firmy A.T. Kearney i z ČEZ na vytvoření budoucí struktury moderního a efektivního energetického uskupení.

Další podrobnosti najdete v Pololetní zprávě na internetové stránce:http://www.cez.cz

Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data