Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Budou se obchodovat futures na pravděpodobnost teroristického útoku?

30.7.2003 15:14
Autor: 

Dnes ráno rozšířily informační agentury informaci, že americký Pentagon stáhl plán resp. záměr začít obchodovat "futures" na pravděpodobnost teroristického útoku v oblasti Blízkého východu. Zdá se to nepochopitelné? Na první pohled ano, na druhý taky.

Podle dostupných zpráv bylo záměrem Pentagonu soustředit na jednom místě (trhu) dostupné informace - reprezentované jednotlivými obchodníky - a na základě analýzy jich pak využít v předpovídání pravděpodobnosti teroristických útoků v oblasti Blízkého východu. Základní premisou tohoto projektu je teorie efektivních trhů, která říká, že cena daného aktiva věrně a přesně odráží všechny známé informace mající na jeho cenu vliv. Desítky, stovky a tisíce nezávislých účastníků trhů tak společně vyjadřují názor, který je poté transferován do srozumitelné formy - ceny daného kontraktu.

Otázka, která je nasnadě - jak velkou vypovídací schopnost by takové obchodování mělo? A hlavně - co by s danými informacemi americká administrativa udělala? Dá se s poměrně velkou dávkou pravděpodobnosti pochybovat o hloubce znalostí a informací, které má průměrný Američan o situaci, vztazích a problematice Blízkého východu (pro značnou část americké populace stále představuje problém odlišit Slovensko a Slovinsko - názvem, o geografické lokalizaci ani nemluvě). Zatímco v oblasti futures na akciový index S&P resp. Nasdaq100 jsou všichni "experti", problematika krále Abduláha II., Jassira Arafata nebo zbraní hromadnéno ničení ve vztahu k Izraeli není na denním pořadu stanice CNBC. Bylo by proto naprosto zásadní (a složité) filtrovat reálné informace od informací založených na sentimentu a momentální náladě. Na trhu by totiž docházelo k interakci hráčů, kteří nevědí nic konkrétního s těmi, kteří možná něco vědí nebo si to alespoň myslí.

Druhým problémem je otázka manipulace trhu. Pokud by trh nebyl dost likvidní a neparticipovalo by na něm dostatečně velké množství hráčů, nebylo by až tak velkým problémem vyvolat dojem, že se "něco chystá". A naopak. Ti, kteří by měli přesnější informace, by tak byli ve značné výhodě.

Posledním, a velmi pravděpodobně nejzávažnějším problémem, je kardinální otázka - jaká by byla motivace teroristů indikovat své záměry na trhu futures? Existuje přece spousta mnohem jednodušších a méně vystopovatelných prostředků - stačí prodat futures na akcie a koupit si státní dluhopisy Treasuries.

Petr Žabža


Váš názor
 • ???
  1.8.2003 9:55

  Ja to nejak nechapu, jeste bych pochopil, ze nekdo spekuluje, ze uroda obili bude treba nizka a pak na tom vydela, ale jak chci vydelat na pravdepodobnoti utoku, co by jako bylo podkladovy aktivum?? a vubec, to jako balici z usa budou spekulovat, kdy a kde jakej Jasir odpali pumu? to je nejakej vtipnej pentagonskej forek,pocitam.
  emil
 • futures na .......
  31.7.2003 13:19

  Já bych zavedl futures na to který další americký nebo jiný gigant lehne.A hned bych si přisadil na Fannie Mae a Freddie Mac.Americké idiologice zdar.
  miki
 • Motivace
  30.7.2003 16:09

  A neslo jim prave o INSIDER informace ,tj pokud by mel nekdo informace ze se neco chysta, muze zacit nejakym sneren spekulovat na budouci pohyb indexu a tim by se prozradit (resp. dalo by se z uspesnosti obchodu s timto indexem usoudit na svazanost urcitych financniku s teroristy). ALe t oje jen spekulace :-)
  Nekdo
  • Re...
   30.7.2003 16:29

   Právě proto, že celý plán zůstal jenom v teoretické fázi, neznáme další podrobnosti týkající se např. technického zabezpečení obchodování, maržových účtů atd. Upřímně však souhlasím s názorem, že jako terorista bych stěží indikoval svoje záměry na trhu futures, specificky na trhu futures s vazbou na teroristický čin.
   Petr Žabža
   • re
    1.8.2003 13:42

    Jedine ze by s tim obchodovali samotni teroristi. Jenze to by pak bylo zneuziti internich informaci a mohli by je zabasnout i za neco jineho nez za terorismus.
    cb
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data