Raketový růst evropských akcií, zaznamenaný především mezi březnem a červnem tohoto roku, se v minulém týdnu zastavil. Hlavním důvodem je především obava firem, vyjadřovaná v komentářích k pololetním výsledkům, z příliš silného eura a jeho následného negativního vlivu na jejich ziskovost. Další podrobnosti dostaneme již v tomto týdnu - své výsledky budou oznamovat např. francouzský Michelin nebo nizozemský Unilever (obě firmy generují minimálně 25% tržeb ve Spojených státech).
Výše zmiňované důvody tak znamenaly pro evropské indexy - navzdory množství hospodářských výsledků - poměrně nudný týden. Evropský DJ STOXX50 oslabil mezi pátkem předminulého týdne a pátkem minulého týdne o 0.68%, CAC40 skončil se ztrátou 0.64% a německý DAX30 je o 0.29% slabší. Širší DJ STOXX600 posílil o 0.3%.
Podle odhadů německé Deutsche Bank znamená 10% pokles hodnoty amerického dolaru proti euru snížení zisku o 5-6% u firem, které mají euro jako svou hlavní měnu. V minulém čtvrtletí dolar oproti stejnému období předchozího roku oslabil o 24%. I proto se čeká, že francouzský Michelin vykáže pokles čistého zisku o 40% na EUR152mio. Stejně tak Unilever, v jehož případě analytici očekávají, že tržby 400 nejprodávanějších značek firmy vzrostly o pouhá 3%.
Další z mnoha firem, které silné Euro "nedělá dobře," je STMicroelectronics. Firma, mezi jejíž klienty se řadí například Motorola Inc. nebo Ford Motor Company, ztratila v minulém týdnu 4.8% - to vše po oznámení, že pokles hodnoty dolaru vedl k propadu hrubých marží na 35% proti původně očekávaným 37%. Saint-Gobain, výrobce stavebních materiálů, propadl o 5.2%. CEO Jean-Louis Beffa ve čtvrtek oznámil, že očekává velmi "pozvolný" pokles zisku po zbytek tohoto roku, kontraindikující tak své prohlášení z dubna. Rhodia, největší francouzský výrobce průmyslových barviv, propadl minulý týden o 5.1%. Firma se v pátek nechala slyšet, že druhé pololetí tohoto roku se ukazuje jako mnohem problematičtější, než se původně předpokládalo.
Nejenom silné euro, ale i silná britská libra působí problémy - to nejspíše naznačí výsledky firem jako British American Tobacco Plc a Imperial Chemical Industries Plc. Obě firmy generují necelou třetinu svých tržeb ve Spojených státech. Stejně tak jako britská letecká společnost British Airways (ta oznamuje své výsledky ve čtvrtek). Jedna pětina jejích tržeb pochází ze Spojených států. Podle očekávání trhu firma vykáže ztrátu GBP53mio proti zisku ve výši GBP40mio ve stejném období loňského roku.
Petr Žabža