Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chystá ČNB další překvapení?

Chystá ČNB další překvapení?

28.7.2003 12:07
Autor: 

Tento čtvrtek opět zasedne bankovní rada k diskusi o aktuálním stavu českého hospodářství a výhledu na několik čtvrtletí dopředu. Podkladem k diskusi bude rozsáhlá čtvrtletní verze situační zprávy obsahující čerstvé makroekonomické projekce. Dosud platné odhady ČNB předpovídají, že růst HDP v letoším roce dosáhne 2,3 - 2,9 %. Od druhého čtvrtletí roku 2003 by mělo docházet k postupnému urychlování dynamiky HDP až k předpokládanému meziročnímu růstu více než 3,5 % ve 4. čtvrtletí. V roce 2004 makroekonomická prognóza předpokládá stagnaci dynamiky HDP na úrovni meziročního tempa růstu 1,7 - 3,3 % v souvislosti s reformou veřejných rozpočtů, jež by měla negativně ovlivnit spotřebu domácností skrze vyšší nepřímé daně a pomalejší růst mezd ve veřejném sektoru. Co se týče vývoje cenové hladiny, ČNB předpokládá, že v dubnu 2004 dosáhne inflace 2,9 - 4,3 % a v říjnu 2004 3,9 - 5,3 %. Je pravděpodobné, že nový odhad růstu HDP v letošním roce bude buď stejný nebo mírně nižší než dosavadní prognóza. Beze změny či jen mírně změněn bude také odhad na příští rok. Členové bankovní rady již naznačili, že směrem dolů by se měla prosunout odhadovaná trajektorie budoucí inflace. Ostatně právě tento faktor patřil mezi nejvýznamnější při červnovém rozhodnutí o snížení úrokových sazeb.

Právě nečekaný tah centrální banky v červnu snižuje pravděpodobnost dalšího snížení úrokových sazeb na nadcházejícím jednání bankovní rady. Většina nových informací od poslední velké situační zprávy již byla zahrnuta do nižších sazeb. To ovšem neznamená, že například v září či říjnu by se sazby opět nemohly mírně snížit. Konstelace domácích inflačních faktorů nadále ponechává prostor pro uvolnění měnových podmínek. Spotřeba domácností sice roste solidní tempem a další stimul nepotřebuje, nicméně nijak zvlášť nezatěžuje obchodní bilanci ani nepřináší inflační tlaky, a tak nebrání centrální bance k případnému dalšímu snížení sazeb k podpoře růstu investic, jež se v 1. čtvrtletí meziročně propadly o 2,5%. Zastánci dalšího snížení sazeb nyní mohou argumentovat také vyšší pravděpodobností realizace rozpočtové reformy. Hospodářská situace na západ od našich hranic se dnes jeví v mírně lepším světle. Nicméně příznivější hodnocení vychází spíš z „měkkých“ ukazatelů (indikátory očekávání) než z reálných statistik. Představitelé ECB i Fedu proto nevyloučili možnost dalšího snížení úrokových sazeb a v případě deflační hrozby i možnost provádění nestandardních operací v podobě nákupu dluhopisů s dlouhou dobou do splatnosti. Zhodnocení domácích i vnějších faktorů ponechává dvířka k dalšímu snížení úrokových sazeb v ČR nadále otevřená. Ostatně jeden z členů bankovní rady navrhoval pokles základní repo sazby na 2,0% již v červnu. Třeba se mu podaří přesvědčit kolegy na podzim. Důležitý ovšem bude vývoj směnného kurzu. Červencové oslabení nominálního efektivního kurzu totiž uvolnilo měnové podmínky i při stávajících úrokových sazbách.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů