Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna podpořila vládní reformu, rozhodne se však až v září

Sněmovna podpořila vládní reformu, rozhodne se však až v září

24.07.2003 15:56
Autor: 

PRAHA 24. července (ČTK) - Poslanecká sněmovna dnes do dalších čtení propustila soubor jedenácti vládní reformních zákonů. Vláda a premiér Vladimír Špidlla, který se reformou spojil své setrvání v úřadu, ale vyhráno nemá. Politici se shodují v tom, že rozhodující bude až závěrečné čtení zákonů, které se uskuteční v září. Podobně hovoří i politologové.

Někteří poslanci ČSSD totiž již dříve avizovali, že v prvém čtení podpoří zákony výměnou za to, že budou brány v potaz jejich pozměňovací návrhy. Vláda se ale obává, že návrhy by mohly změnit vládou nastavené parametry, reformu rozkolísat a nakonec pohřbít.

Téměř třídenní jednání sněmovny o reformě uzavřeli dnes poslanci půlhodinovým hlasováním o všech jedenácti zákonech. Opozice šla do klíčových hlasování oslabena o komunistického poslance Antonína Zralého, který měl ve středu infarkt. Z vládního tábora se proto hlasování neúčastnil předseda unionistických poslanců Karel Kühnl. Celkem 26 klíčových hlasování se účastnilo většinou 198 poslanců.

Disciplína vládního tábora zhatila všechny záměry opozice na zamítnutí zákonů nebo jejich vrácení vládě k přepracování. Z vládního tábora se ale hlasování většinou zdržel Josef Hojdar (ČSSD). V úterý kvůli nesouhlasu s reformou vystoupil z poslaneckého klubu. V ČSSD je údajně až deset poslanců, kteří s reformou nesouhlasí a chtějí vládní představy změnit.

Politologové proto soudí, že vládu čekají tvrdá politická jednání. Shodují se, že situace může posílit KSČM nebo křídlo sociální demokracie, které je ochotno s komunisty jednat. "Pozice vlády je skutečně o mnoho slabší," míní politolog Rudolf Kučera. Politolog Zdeněk Zbořil je zase přesvědčen, že premiér Špidla získal čas na další vyjednávání, zejména s poslanci své strany.

Reforma veřejných výdajů a daní má zajistit pokles vysokých rozpočtových schodků. Jejím cílem je postupné snižování deficitu veřejných financí z letošních 6,1 procenta HDP maximálně na čtyři procenta HDP v roce 2006. Kabinet zamýšlí snížit počet zaměstnanců ve veřejném sektoru a zpomalit růst jejich platů, změny se mají dotknout důchodového systému, nemocenské, zdravotního pojištění, systému sociálních dávek, daní, účetnictví podnikatelů a systému stavebního spoření. Reforma by během tří let měla přinést úsporu necelých 200 miliard korun ve výdajích a více než 70 miliard korun z vyšších daní.

Politické ohlasy z vládního tábora byly po klíčových hlasováních většinou pozitivní. Premiér Vladimír Špidla řekl, že se v souvislosti s debatou o reformě veřejných financí nebojí o osud své vlády. Špidla již dříve spojil prosazení reformy a schválení rozpočtu na příští rok s osudem své vlády.

Podobně se dnes vyjádřil i ministr financí Bohuslav Sobotka. Pokud by sněmovna reformu neschválila, vláda by nebyla schopna sestavit průchodný státní rozpočet na rok 2004, což by podle ministra znamenalo její konec. "Platí jednoduchá rovnice: reforma rovná se přijatelný rozpočet rovná se zachování této vládní koalice," řekl ČTK. Ministr zahraničí a předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda míní, že reformu vládní koalice prosadí.

Proti vládní reformě se znovu postavila opozice. "Jsou to velmi špatné návrhy, je to velmi chaotický a zmatečný přístup," řekl předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Naznačil s ohledem na svá jednání s odboráři, že vláda bude nucena k ústupkům.

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý dal najevo, že občanští demokraté se pozměňovacími návrhy ani nepokusí vládní návrhy změnit. Z jeho vyjádření vyplynulo, že ODS se v další parlamentní debatě nebude angažovat. Špidla soudí, že záměr ODS nepředkládat k vládním předlohám pozměňovací návrhy zjednoduší další projednávání vládní reformy.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m