Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod: série nízkých schodků pokračuje

Zahraniční obchod: série nízkých schodků pokračuje

22.07.2003 8:59
Autor: 

Komentář doplněn
Schodek obchodní bilance se v červnu mírně prohloubil na 3,3 mld. Kč z 2,4 mld. Kč v květnu. Vývoz se meziročně zvýšil o 9,0%, dovoz o 10,1%. Po prvních šesti měsících dosahuje schodek v zahraničním obchodu 18,1 mld. Kč, což je o 4,3 mld. Kč méně než loni v 1. pololetí.

Saldo zahraničního obchodu se vyvíjí poměrně příznivě díky poklesu hodnoty dovozu ropy. K tomu částečně přispěly relativně nízké dovozní ceny, ale také pokles dováženého množství ropy. Dalším významným příspěvkem k nízkému schodku jsou nové výrobní a exportní kapacity v oblasti výroby kancelářské techniky. V oblasti výpočetní techniky jde například o německý Siemens či tchajwanského výrobce výpočetní techniky Foxconn. Vývoz dílů ke kancelářským strojům se meziročně zvýšil o 169%. Výrobní a exportní kapacity tohoto odvětví v ČR by navíc měla rozšířit investice dalšího tchajwanské společnosti Quanta Computers (největší světový výrobce přenosných počítačů ), která hodlá postavit v Rudné u Prahy své výrobní a servisní centrum. V souladu s údaji o růstu produkce v gumárenském a plastikářském průmyslu a výrobě polotovarů pro automobilový průmysl roste výrazně vývoz tohoto zboží do zahraničí. Nicméně vzhledem k nedostačující domácí surovinové základně zároveň s růstem produkce v gumárenství a plastikářství roste dovoz chemikálií a podobných materiálů.

Zahraniční obchod se i přes nepříznivou souhru nízkého hospodářského růstu v EU a rychle rostoucí domácí spotřebitelské poptávky drží nízkých schodků. Ze struktury zahraničního obchodu jsou patrné příznivé strukturální posuny, které kompenzují slabou zahraniční poptávku. Svým dílem k nízkým schodkům ovšem napomáhá klesající tvorba hrubého fixního kapitálu. Přesto by se měl záporný příspěvek zahraničního obchodu k růstu hrubého domácího produktu ve 2. čtvrtletí mírně prohloubit. Díky tomu by se po nadějném výsledku v prvním kvartálu mohl růst české ekonomiky opět zpomalit pod dvě procenta.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y