Vídeňský institut pro mezinárodní hospodářská srovnání (WIIW) předpovídá ČR růst HDP v letošním roce o 2,3% (v roce 2004: 2,7%), inflaci 0,7% (2004: 3,5%), nezaměstnanost (dle ILO) 7,6% (2004: 7,5%) a schodek běžného účtu 6,3% (2004: 6,4%).
Předseda Evropské komise Romado Prodi si vyžádal zpracování zprávy o EU nezávislými odborníky. Závěry této studie nejsou lichotivé: EU by měla snížit zemědělské dotace, změnit svůj rozpočet a soustředit se na podporu hospodářského růstu a snížení regionálních rozdílů. Evropský komisař pro regionální politiku Michel Barnier se s kritikou vyrovnal tak, že studii označil za „směšnou“.
Průmysl v eurozóně zaznamenal v květnu pokles o 0,9% po dubnovém zvýšení o 0,4%. Oproti loňskému květnu se produkce snížila o 1,3%.
Švédům se společná evropská měna nelíbí. Podle průzkumu agentury Galuup by se nyní v referendu vyslovilo pro euro pouze 30% Švédů, zatímco 50% je proti. Všelidové hlasování o přistoupení Švédska do měnové unie se bude konat letos 14. září.
Ministr financí USA John Snow odhadl růst americké ekonomiky ve 3. čtvrtletí na 3%. Příští rok by podle něj měl růst HDP akcelerovat na 4%.
Průmyslová výroba v Polsku se v červnu snížila o 0,5%, nicméně v meziročním srovnání se objem produkce zvýšil o 7,8%.
Čínského draka zbrzdil SARS. Růst nejlidnatější ekonomiky světa ve 2. čtvrtletí letošního roku zpomalil na 6,7% (meziročně) z 9,9% v prvních třech měsících roku.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek