Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus hodil rukavici do ringu … a nejen českého

Klaus hodil rukavici do ringu … a nejen českého

16.7.2003 17:07
Autor: 

Prezident republiky Václav Klaus dnes vystoupil v OECD a součástí jeho projevu byla kritika společné evropské měny. Postoj našeho prezidenta je podobný názoru jeho „učitele“ Miltona Friedmana, žijící legendy ekonomické teorie. Václav Klaus publiku v Paříži sdělil, že považuje euro za jednu z příčin zbrzdění ekonomického růstu v Evropě. Zúčastnění představitelé zemí eurozóny namítali, že jednotná měna se ukázala jako životaschopný projekt a že je euro v poslední době silnější než americký dolar. S takovým kalibrem ovšem jsou ovšem krátcí nejen na profesora ekonomie, ale i studenty tohoto oboru. Za prvé, životaschopnost nemusí znamenat vhodnost. Za druhé, síla měny v krátkodobém období může být způsobena tisíci a jedním důvodem, a tedy nikoli pouze důvěrou v projekt společné měny. Navíc si zástupci eurozóny patrně nevšimli nářků německých vývozců. Všeho moc škodí, i síly eura.

Kritikou nešetřil Václav Klaus ani na adresu domácích ekonomů horujících pro přijetí eura. Pro mnohé je vše, co je spojeno o s Evropskou unií, dogma, o němž se nediskutuje. Ti jistě Václava Klause na stránkách denního tisku dokonale strhají. V EU již téměř jsme a společná evropská měna se může stát novou modlou. Nebylo by ovšem na škodu, kdybychom se na celou záležitost kolem eura snažili podívat podobně jako Britové, tj. s chladnou hlavou. Tamní ministerstvo financí vypracovalo pět testů zkoumajících vhodnost společné evropské měny pro hospodářství Velké Británie. Tyto testy zkoumaly konvergenci Velké Británie a eurozóny, flexibilitu britské ekonomiky, vliv na investiční rozhodování, finanční služby, hospodářský růst a zaměstnanost. Těchto pět testů v podstatě kopíruje podmínky zmiňované v teorii optimálních měnových zón. Kromě vyhodnocení zmíněných pěti testů doprovázelo zprávu ministerstva financí 18 odborných nezávislých studií. Rozhodování o přijetí eura není citovou záležitostí, ale mělo by být racionálním ekonomickým krokem. Pětistránkový návrh strategie přijetí eura zpracovaný Českou národní bankou lze považovat za první vlaštovku, na skutečně řádně zpracovanou a detailní analýzu obdobnou britským testům ovšem stále čekáme. Snad rukavice hozená do ringu Václavem Klausem přiměje obě strany sporu o euro k seriózní diskusi. V sázce je mnoho.

David Marek

Co řekl Klaus dnes na zasedání OECD o euru? Čtěte ZDE.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Ekonom teoretik, nebo prezident?
  21.7.2003 18:51

  Souhlasím s kokosem (až na to i ve slově pravdivý).
  Luboš
 • Rozhodnuti
  18.7.2003 19:17

  Plne souhlasim s autorem - rozhodnuti by melo byt ucineno na zaklade kvalitnich politickynezabarvenych studii. Rad bych ale upozornil na dve veci: 1)Zavedeni spolecne meny bude mit ale i dopady nekvantifikovatelne a tezko jakkoliv ohodnotitelne. 2)Mozna, ze vysledek vyse zminech projektu doporuci prijeti Eura co nejdrive. Proc vlada jiz studie neobjednala? Proc si predem (vysokymi shodky) blokuje jednu z alternativ? Konstatovala CNB ve sve zprave neco vice nez ze Maastrichtska kriteria musi byt splnena? ...
 • Ekonom teoretik, nebo prezident ?
  18.7.2003 8:37

  Ano, článek je vcelku pravdiví, ale je také pravda, že pan Klaus se účastnil dělení jedné země se stejným krkem a stejnou mněnou, na krky dva a dvě mněny, takže rozdělování mu jde, že by mněl kdy co dočinění s nějakým sjednocováním, o tom zmínky nejsou. Další věc je, že u nás zvolený prezident a to parlamentem, nemá teměř žádné pravomoci, na co je tedy asi volen a placen ? Odpověď je, řekl bych jednoduchá, mněl by reprezentovat naši zemi a dělat jí jméno, mněl by být především diplomatem, né teoretickým ekonomem, který kritizuje to u čeho nebyl a na čem se nepodílel. Každý člověk samozřejmně může mít své názory, ovšem né každý bere prezidentský plat a byl do úřadu volen a je na pracovní návštěvě, kde navíc o jeho teoreticky ekonomické názory pravděpodobně nikdo nestojí.
  kokos
  • Pro kokos
   22.7.2003 15:50

   Příteli, než začneš kritizovat některého politika, nauč se napřed pravopis. To je základ. Až to budeš umět, pak možná pochopíš další věci. LM
   LM
   • Pro LM
    29.7.2003 8:44

    Děkuji kamaráde bezchybný, udělat chybu v pravopisu je skutečně hloupé, neboť je to, jak jste řekl, "základ" a kdo udělá chybu v základu, ten potom nechápe další věci, to je přeci jasné. Na pochopení dalších věcí, musíte být profesor a hlavně nesmíte udělat chybu v pravopisu, pak už můžete být klidně volem, na pochopení dalších věcí to stačí. Jednou z dalších věcí je, zda je horší udělat chybu v pravopisu (což je trestné), nebo v úsudku ?
    Kokos
 • Škoda, že p. Klaus svoji skepsi vůši EU tajil
  18.7.2003 0:37

  Je jenom škoda, že p. Václav Klaus nedokázal svoji velmi správnou skepsi vůči EU jasně a poctivě českému národu jako prezident sdělit před referendem o vstupu do EU. Možná, že by někteří z těch, kteří hlasovali pro tento megalomanský socialistický projekt z čiré neznalosti nebo nerozhodnosti hlasovali jinak a nás by nyní nečekala bezútěšná budoucnost v Evropě zamořené silným a všeregulujícím byrokratickým aparátem
 • at uz jde do prdele
  16.7.2003 18:35

  Co dokazal? NIC Jen kratst s ODS.Nechat rozkrast republiku.Spolupracovat s komunistama.A ted si bude hrat na ekonoma.Navic poskozuje Ceskou republiku svyma verejnyma blabolama.Klaus byl a je nejvetsi skaza.
  bo bo
  • Pro be bo
   22.7.2003 15:46

   Příteli, spletl sis dveře. S touto hantýrkou běž kydat hnůj do chléva, ale nechoď na internet. LM
   LM
 • predchozi prezident mel jine starosti...
  16.7.2003 17:23

  take ja vhazuji rukavicido ringu: predchozi pan prezident (i kdyz si ho velmi vazim!) mel jine zajmy a starosti nez ekonomicke... Jsem zvedav co timto gestem pan prezident Klaus rozpouta za diskuzi ... zejmena na ceske politicke, ale hlavne ekonomicke scene ... jen tak dale pane profesore! ! :-) PV
  • Konečně prezident
   16.7.2003 20:20

   myslím, že brát si příklad z Velké Británie, nám nemůže uškodit v ničem. Proč jenom my dokážeme ten náš vlezdoprdelismus aplikovat v každé situaci, to je obdivuhodné.... ( jinak hlasoval jsem pro vstup do EU, s eurem už je to horší,dolar je jasný hegemon co ho dokáže v budoucnu ohrozit je jedině juan , ale to už tady maminko nebudete )
   hombre
   • Doporučuju výlet do Číny
    17.7.2003 14:10

    Otevře vám oči. Do pěti let se to tam začne slušně řezat. Ve vnitrozemí není práce, navíc s otevřením zemědělských trhů přibudou řady nezaměstananých. Do tzv. svobodných ekonomických zón se obyčejný vnitrozemec na práci legálně nedostane. Chce to riskovat a platit úplatky. Tohle dlouho nevydrží, pokud by omezení praskla a vnitrozemci zaplavili ekonomické zóny, pak tě noha. To se hodinová mzda dostane někam k ceně pěti misek rýže denně, hlávky zelí a jednoho kabátu za dva roky k tomu. Z toho ještě zaměstnanec půlku pošle domů. Tohle není sranda, ale realita.
    Kozina
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  Anheuser-Busch InBev SA/NV/old (09/16 Q3)
  Danske Bank A/S (09/16 Q3)
  Goodyear Tire & Rubber Co/The (09/16 Q3, Bef-mkt)
  Chevron Corp (09/16 Q3, Bef-mkt)
  International Consolidated Airlines Group SA (09/16 Q3)
  Novo Nordisk A/S (09/16 Q3, Bef-mkt)
  Royal Bank of Scotland Group PLC (09/16 Q3)
  Weyerhaeuser Co (09/16 Q3, Bef-mkt)
  Xerox Corp (09/16 Q3, Bef-mkt)
  1:30JP - CPI, y/y
  6:45UBS Group AG (09/16 Q3)
  7:00BNP Paribas SA (09/16 Q3)
  7:30Linde AG (09/16 Q3)
  7:30Sanofi (09/16 Q3)
  7:30Skanska AB (09/16 Q3)
  7:45Eni SpA (09/16 Q3)
  8:00Electrolux AB (09/16 Q3)
  8:00Hexagon AB (09/16 Q3)
  8:00TOTAL SA (09/16 Q3)
  12:30Newell Brands Inc (09/16 Q3)
  13:00AbbVie Inc (09/16 Q3)
  13:00AutoNation Inc (09/16 Q3)
  13:00Hershey Co/The (09/16 Q3)
  13:00Phillips 66 (09/16 Q3)
  14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  14:00Exxon Mobil Corp (09/16 Q3)
  14:00Mastercard Inc (09/16 Q3)
  14:30USA - HDP, q/q a
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university