Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus hodil rukavici do ringu … a nejen českého

Klaus hodil rukavici do ringu … a nejen českého

16.07.2003 17:07
Autor: 

Prezident republiky Václav Klaus dnes vystoupil v OECD a součástí jeho projevu byla kritika společné evropské měny. Postoj našeho prezidenta je podobný názoru jeho „učitele“ Miltona Friedmana, žijící legendy ekonomické teorie. Václav Klaus publiku v Paříži sdělil, že považuje euro za jednu z příčin zbrzdění ekonomického růstu v Evropě. Zúčastnění představitelé zemí eurozóny namítali, že jednotná měna se ukázala jako životaschopný projekt a že je euro v poslední době silnější než americký dolar. S takovým kalibrem ovšem jsou ovšem krátcí nejen na profesora ekonomie, ale i studenty tohoto oboru. Za prvé, životaschopnost nemusí znamenat vhodnost. Za druhé, síla měny v krátkodobém období může být způsobena tisíci a jedním důvodem, a tedy nikoli pouze důvěrou v projekt společné měny. Navíc si zástupci eurozóny patrně nevšimli nářků německých vývozců. Všeho moc škodí, i síly eura.

Kritikou nešetřil Václav Klaus ani na adresu domácích ekonomů horujících pro přijetí eura. Pro mnohé je vše, co je spojeno o s Evropskou unií, dogma, o němž se nediskutuje. Ti jistě Václava Klause na stránkách denního tisku dokonale strhají. V EU již téměř jsme a společná evropská měna se může stát novou modlou. Nebylo by ovšem na škodu, kdybychom se na celou záležitost kolem eura snažili podívat podobně jako Britové, tj. s chladnou hlavou. Tamní ministerstvo financí vypracovalo pět testů zkoumajících vhodnost společné evropské měny pro hospodářství Velké Británie. Tyto testy zkoumaly konvergenci Velké Británie a eurozóny, flexibilitu britské ekonomiky, vliv na investiční rozhodování, finanční služby, hospodářský růst a zaměstnanost. Těchto pět testů v podstatě kopíruje podmínky zmiňované v teorii optimálních měnových zón. Kromě vyhodnocení zmíněných pěti testů doprovázelo zprávu ministerstva financí 18 odborných nezávislých studií. Rozhodování o přijetí eura není citovou záležitostí, ale mělo by být racionálním ekonomickým krokem. Pětistránkový návrh strategie přijetí eura zpracovaný Českou národní bankou lze považovat za první vlaštovku, na skutečně řádně zpracovanou a detailní analýzu obdobnou britským testům ovšem stále čekáme. Snad rukavice hozená do ringu Václavem Klausem přiměje obě strany sporu o euro k seriózní diskusi. V sázce je mnoho.

David Marek

Co řekl Klaus dnes na zasedání OECD o euru? Čtěte ZDE.


Váš názor
 • Ekonom teoretik, nebo prezident?
  21.07.2003 18:51

  Souhlasím s kokosem (až na to i ve slově pravdivý).
  Luboš
 • Rozhodnuti
  18.07.2003 19:17

  Plne souhlasim s autorem - rozhodnuti by melo byt ucineno na zaklade kvalitnich politickynezabarvenych studii. Rad bych ale upozornil na dve veci: 1)Zavedeni spolecne meny bude mit ale i dopady nekvantifikovatelne a tezko jakkoliv ohodnotitelne. 2)Mozna, ze vysledek vyse zminech projektu doporuci prijeti Eura co nejdrive. Proc vlada jiz studie neobjednala? Proc si predem (vysokymi shodky) blokuje jednu z alternativ? Konstatovala CNB ve sve zprave neco vice nez ze Maastrichtska kriteria musi byt splnena? ...
 • Ekonom teoretik, nebo prezident ?
  18.07.2003 8:37

  Ano, článek je vcelku pravdiví, ale je také pravda, že pan Klaus se účastnil dělení jedné země se stejným krkem a stejnou mněnou, na krky dva a dvě mněny, takže rozdělování mu jde, že by mněl kdy co dočinění s nějakým sjednocováním, o tom zmínky nejsou. Další věc je, že u nás zvolený prezident a to parlamentem, nemá teměř žádné pravomoci, na co je tedy asi volen a placen ? Odpověď je, řekl bych jednoduchá, mněl by reprezentovat naši zemi a dělat jí jméno, mněl by být především diplomatem, né teoretickým ekonomem, který kritizuje to u čeho nebyl a na čem se nepodílel. Každý člověk samozřejmně může mít své názory, ovšem né každý bere prezidentský plat a byl do úřadu volen a je na pracovní návštěvě, kde navíc o jeho teoreticky ekonomické názory pravděpodobně nikdo nestojí.
  kokos
  • Pro kokos
   22.07.2003 15:50

   Příteli, než začneš kritizovat některého politika, nauč se napřed pravopis. To je základ. Až to budeš umět, pak možná pochopíš další věci. LM
   LM
   • Pro LM
    29.07.2003 8:44

    Děkuji kamaráde bezchybný, udělat chybu v pravopisu je skutečně hloupé, neboť je to, jak jste řekl, "základ" a kdo udělá chybu v základu, ten potom nechápe další věci, to je přeci jasné. Na pochopení dalších věcí, musíte být profesor a hlavně nesmíte udělat chybu v pravopisu, pak už můžete být klidně volem, na pochopení dalších věcí to stačí. Jednou z dalších věcí je, zda je horší udělat chybu v pravopisu (což je trestné), nebo v úsudku ?
    Kokos
 • Škoda, že p. Klaus svoji skepsi vůši EU tajil
  18.07.2003 0:37

  Je jenom škoda, že p. Václav Klaus nedokázal svoji velmi správnou skepsi vůči EU jasně a poctivě českému národu jako prezident sdělit před referendem o vstupu do EU. Možná, že by někteří z těch, kteří hlasovali pro tento megalomanský socialistický projekt z čiré neznalosti nebo nerozhodnosti hlasovali jinak a nás by nyní nečekala bezútěšná budoucnost v Evropě zamořené silným a všeregulujícím byrokratickým aparátem
 • at uz jde do prdele
  16.07.2003 18:35

  Co dokazal? NIC Jen kratst s ODS.Nechat rozkrast republiku.Spolupracovat s komunistama.A ted si bude hrat na ekonoma.Navic poskozuje Ceskou republiku svyma verejnyma blabolama.Klaus byl a je nejvetsi skaza.
  bo bo
  • Pro be bo
   22.07.2003 15:46

   Příteli, spletl sis dveře. S touto hantýrkou běž kydat hnůj do chléva, ale nechoď na internet. LM
   LM
 • predchozi prezident mel jine starosti...
  16.07.2003 17:23

  take ja vhazuji rukavicido ringu: predchozi pan prezident (i kdyz si ho velmi vazim!) mel jine zajmy a starosti nez ekonomicke... Jsem zvedav co timto gestem pan prezident Klaus rozpouta za diskuzi ... zejmena na ceske politicke, ale hlavne ekonomicke scene ... jen tak dale pane profesore! ! :-) PV
  • Konečně prezident
   16.07.2003 20:20

   myslím, že brát si příklad z Velké Británie, nám nemůže uškodit v ničem. Proč jenom my dokážeme ten náš vlezdoprdelismus aplikovat v každé situaci, to je obdivuhodné.... ( jinak hlasoval jsem pro vstup do EU, s eurem už je to horší,dolar je jasný hegemon co ho dokáže v budoucnu ohrozit je jedině juan , ale to už tady maminko nebudete )
   hombre
   • Doporučuju výlet do Číny
    17.07.2003 14:10

    Otevře vám oči. Do pěti let se to tam začne slušně řezat. Ve vnitrozemí není práce, navíc s otevřením zemědělských trhů přibudou řady nezaměstananých. Do tzv. svobodných ekonomických zón se obyčejný vnitrozemec na práci legálně nedostane. Chce to riskovat a platit úplatky. Tohle dlouho nevydrží, pokud by omezení praskla a vnitrozemci zaplavili ekonomické zóny, pak tě noha. To se hodinová mzda dostane někam k ceně pěti misek rýže denně, hlávky zelí a jednoho kabátu za dva roky k tomu. Z toho ještě zaměstnanec půlku pošle domů. Tohle není sranda, ale realita.
    Kozina
Aktuální komentáře
27.02.2021
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  
8:29Další zpřísnění: Vláda chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít školy a další obchody

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data