Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KCP: Obchodníci musí do konce července nahlásit svou kapitálovou přiměřenost

KCP: Obchodníci musí do konce července nahlásit svou kapitálovou přiměřenost

16.7.2003 14:30
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy KCP
Každý obchodník s cennými papíry (obchodník) s licencí od Komise pro cenné papíry (Komise), který není bankou, musí dle vyhlášky do 31. července nahlásit svoji kapitálovou přiměřenost za předchozí tři měsíce.

Lhůta pro podání prvního hlášení o kapitálové přiměřenosti a úvěrové angažovanosti za měsíc duben, květen a červen tohoto roku vyplývá z vyhlášky o hlášení kapitálové přiměřenosti obchodníka s cennými papíry, který není bankou nebo pobočkou zahraniční banky. Z této vyhlášky pro obchodníky dále vyplývá povinnost hlásit svou kapitálovou přiměřenost každý měsíc vždy do dvacátého dne následujícího měsíce. Limity pro kapitálovou přiměřenost pak budou muset obchodníci dodržovat již od října letošního roku.

Komise k tomuto hlášení připravila metodiku, která upravuje technické podrobnosti hlášení a obsahuje i standardizované formuláře k podávání pravidelného hlášení. Tyto dokumenty jsou k dispozici na webových stránkách Komise na adrese www.sec.cz v sekci Informace pro profesionály.

Kapitálová přiměřenost představuje požadavek na výši a strukturu kapitálu jednotlivých obchodníků z hlediska krytí různých druhů rizik. Jedná se o úvěrové riziko investičního a obchodního portfolia obchodníka, riziko angažovanosti obchodního portfolia, tržní riziko, zejména obecné úrokové, akciové, měnové a komoditní riziko a o krytí rizika z opcí.

Zavedením požadavku na kapitálovou přiměřenost obchodníků s cennými papíry, který vychází z předpisů platných v Evropské unii, se zvyšuje důraz na ekonomickou stabilitu obchodníků a omezují se tím i systémová rizika selhání obchodníka, jehož výše kapitálu bude muset vždy odpovídat rizikovosti a rozsahu vykonávané činnosti. To vše by mělo přispět k posílení ochrany investorů využívajících služby obchodníků s cennými papíry.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba