Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK bojuje proti diskriminačním podmínkám zdaňování penzijních příspěvků

EK bojuje proti diskriminačním podmínkám zdaňování penzijních příspěvků

16.7.2003 12:56
Autor: 

Po předchozí neúspěšné výzvě z února letošního roku, apelující na Dánsko, aby odstranilo ze své legislativy překážky, zabraňující jednotnému režimu zdaňování zaměstnaneckých příspěvků do penzijních systémů, rozhodla Evropská Komise 9. července o podání oficiální žaloby proti Dánsku u Evropského soudního dvora.

Důvodem pro podání žaloby je Komisí vytýkané porušení článku 49 Smlouvy o Evropských společenstvích (zakotvující princip volného pohybu služeb v rámci EU), jakož i článků 39 (volný pohyb pracovníků) a 56 (volný pohyb kapitálu).

Toto porušení spatřuje Komise v tom, že podle stávající dánské legislativy nejsou příspěvky domácích zaměstnanců do penzijních institucí se sídlem mimo území Dánského království, na rozdíl od příspěvků do domácích penzijních fondů, pro zaměstnance daňově uznatelné. Pro podporu svých tvrzení Komise odkázala na několik již existujících rozhodnutí Evropského soudního dvora v obdobných záležitostech, podle kterého je podobná diskriminace v oblasti penzijních fondů či pojištění nepřípustná.

Své aktivity v této oblasti ovšem Komise neomezila pouze na spor s Dánskem. Zároveň oficiálně vyzvala další dva členské státy EU – konkrétně Velkou Británii a Irsko, aby vysvětlili podstatu úpravy zdaňování penzijních příspěvků ve svých právních řádech. Důvodem jsou opět pochybnosti, zda je tato úprava v souladu s právem EU.

V této souvislosti bude nepochybně zajímavé sledovat, jak se s aktivitami Komise a rozhodnutími Evropského soudního dvora v této oblasti vypořádá po svém vstupu do EU Česká republika. Současně platné znění zákona o daních z příjmů totiž počítá s daňovou uznatelností příspěvků na penzijní připojištění pouze v případech příspěvků do penzijních fondů se sídlem na území České republiky.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data