Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ani telekomunikace nepotvrzují, že rozvíjející se trhy by měly být rizikovější, než trhy rozvinuté (3. díl série)

11.7.2003 11:03
Autor: 

V předchozích článcích jsme se zabývali rizikovostí bankovních a petrochemických titulů na trzích ve střední a západní Evropě. Ani v jednom sektoru se nepotvrdil předpoklad vyšší rizikovosti rozvíjejících se trhů (českého, polského a maďarského), naopak v současné době jsou středoevropské tituly zmiňovaných sektorů méně volatilní ve srovnání s tituly v západní Evropě. Nepotvrzuje se tak ani teze, že investor by měl požadovat od investic do středoevropských bank nebo petrochemických společností vyšší míru návratnosti ve srovnání s investicí do akcií západoevropských společností, což mimo jiné zpochybňuje část tzv. konvergenční hry založené na tom, že riziko středoevropských společností se vstupem těchto zemí do EU poklesne a jejich valuace vzrostou.

Podívejme se nyní, zda výše uvedené platí v sektoru telekomunikací - následující graf popisuje vývoj anualizované volatility denních výnosů středoevropských telekomunikačních společností.


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Volatilita všech čtyř telekomunikačních titulů zemí CE3 vykazuje podobný trend – postupný nárůst do poloviny roku 1999, pak relativně rychlý pokles a znovu rostoucí trend od začátku roku 2000, následovaný poklesem v průběhu roku 2002. V roce 1996 se přitom obchodovaly pouze akcie Českého Telecomu a Českých radiokomunikací, přičemž rizikovost Českých radiokomunikací byla v té době zhruba o 10 % vyšší než rizikovost Českého Telecomu. Na konci sledovaného období, tedy začátkem letošního roku, byl nejméně rizikovou investicí maďarský Matáv (33,3 %), následovaný polskou společností TPSA (37,6 %), zatímco obě české společnosti měly volatilitu vyšší než 40 %.

Situaci na západoevropských trzích, charakterizovanou vybraným operátorem a pro zajímavost i výrobcem telekomunikačních zařízení, zachycuje následující graf.


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Také volatilita těchto společností v čase roste, kromě několika krátkých období poklesu, po většinu období je Nokia rizikovější než Deutsche Telekom (tj. výroba telekomunikačních přístrojů a zařízení byla víve riziková, než poskytování telekomunikačních služeb), na konci období je ale pořadí opačné, Nokia má volatilitu 61,4 % a rizikovost Deutsche Telekom vzrostla z 20 % v roce 1997 až na 65 % na začátku roku 2003.

Porovnáním obou regionů tedy dojdeme k závěru, že sice rizikovost telekomunikačních společností v obou regionech vzrostla až do poloviny roku 1999, větší nárůst však zaznamenaly obě západoevropské společnosti. A jejich volalilita je v současné době o 20 % vyšší než ve střední Evropě. Rizikovost Deutsche Telekom vzrostla do roku 2003 o 45 %, zatímco rizikovost středoevropských telekomunikačních společností se zvýšila pouze o 10 – 15 %, volatilita TPSA a Matávu dokonce poklesla oproti hodnotě, kterou dosahovala, když se s akciemi společností začalo obchodovat. Rizikovost Deutsche Telekom je nyní dvojnásobná oproti Matávu (který je majoritně vlastněn právě DT).

Ani v tomto sektoru se tak nepotvrzuje předpoklad vyšší rizikovosti rozvíjejících se trhů, naopak v poslední době dochází k poklesu volatility telekomunikačních společností ve střední Evropě, zatímco v západní Evropě rizikovost dále roste. To je dle nás v souladu s tím, že lokální operátoři nesdílí některé hlavní problémy operátorů západní Evropě, jako je např. vysoké zadlužení ústící v nutnost redukovat a restrukturalizovat dluh, předchozí období příliš vysokých investic nyní následované nutností prodeje některých aktiv apod.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová

Předchozí díly ze série „Je rizikovější investovat do západoevropských, či regionálních akcií“ naleznete zde:
2. část - bankovní sektor
1. část - petrochemický sektor


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.5.2018
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů