Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KCP: český kapitálový trh stále neplní své hlavní (alokační) funkce

KCP: český kapitálový trh stále neplní své hlavní (alokační) funkce

1.7.2003 16:07
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy KCP
Vláda na pondělním jednání vzala na vědomí pravidelnou zprávu Komise pro cenné papíry o situaci na kapitálovém trhu v roce 2002, která shrnuje a vyhodnocuje dění v této oblasti v uplynulém roce. V loňském roce došlo na rozdíl od klesajících zahraničních trhů k meziročnímu růstu kapitálového trhu v ČR o téměř 17 %. Zda se jedná o pozitivní změnu trendu, prokáže až delší období. Naopak kapitálový trh dlouhodobě není místem, kde by společností získávaly vydáváním akcií kapitál pro svoji činnost. Komise proto připravuje návrh opatření k rozvoji trhu, který chce diskutovat s odbornou veřejností.

Kapitálový trh v ČR dosáhl v roce 2002 ojedinělého zhodnocení. Zatímco většina zahraničních trhů se během roku pohybovala směrem dolů, burzovní index PX50 vzrostl k 31. prosinci 2002 meziročně o 16,8 %. Silný nárůst však zaznamenala i oblast kolektivního investování. Objem finančních prostředků investovaných do otevřených podílových fondů se během loňského roku zvýšil o téměř 41,451 miliard korun, což meziročně představuje více než 63% nárůst. Projevuje se i to, že se trh stává transparentnější a na veřejných trzích se obchodují jen takové tituly, které pro to splňují dané předpoklady. Emitenti cenných papírů dlouhodobě zlepšují plnění svých pravidelných informačních povinností. Komise se nyní zaměřuje na včasné a správné uveřejňování cenově citlivých informací.

„Český kapitálový trh stále neplní své hlavní funkce (zejména alokační) a jeho role zůstává v rámci celé ekonomiky nedoceněna,“ uvádí Komise ve své zprávě: „V souvislosti s podporou rozvoje kapitálového trhu je důležité, jak bude dále pokračovat privatizace některých strategických společností včetně těch, které jsou dnes obchodovány na hlavním trhu pražské burzy. Pozornost by však měla být věnována i podpoře středních firem, které mohou přivést na veřejné trhy potřebné oživení.“ Trhu dlouhodobě chybí stimuly pro jeho další rozvoj. Problémem je také nedostatečně propracovaný systém ochrany zákaznického majetku a základní neznalosti široké veřejnosti o fungování kapitálového trhu, které mají právě ve spojitosti s různými nereálnými či nevýhodnými nabídkami (např. letákové nabídky odkupů cenných papírů) za následek snížení investorské důvěry.

„V souvislosti s připojením České republiky do Evropské unie se stává prioritou Komise dokončení analýzy dopadů tohoto vstupu na činnost Komise a na kapitálový trh.“ řekl předseda Komise František Jakub. Komise dokončila materiál s názvem „Příprava Komise pro cenné papíry a tuzemského kapitálového trhu na vstup do EU“ uveřejněného na http://www.sec.cz/script/web/ForumDetail.asp?ID=39 a vyzvala širokou veřejnost k diskuzi nad tímto materiálem, kterou uzavře 8. srpna 2003, do kdy je možné posílat příspěvky. Jak dále František Jakub uvedl: „Mezi priority, kterým Komise klade velký význam, patří materiál s návrhem opatření k oživení kapitálového trhu, který chceme připravit do konce tohoto měsíce a poté diskutovat s odbornou veřejností.“ Za nezbytné předseda Komise Jakub také považuje zavedení opatření ke zvýšení důvěryhodnosti finančního výkaznictví a prosazování mezinárodních účetních a auditorských standardů. Prioritou Komise zůstává plné zavedení systému dozoru na základě ohodnocení rizikovosti jednotlivých subjektů (tzv. risk-based regulation) a pokračování v projektu vzdělávání investorů, který zahájila v roce 2001.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data