Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deficit státního rozpočtu se ke konci června výrazně snížil díky vyššímu výběru daní

Deficit státního rozpočtu se ke konci června výrazně snížil díky vyššímu výběru daní

1.7.2003 15:57
Autor: 

komentář doplněn
Schodek státního rozpočtu vykázaný ke konci června dosáhl 53,4 mld. Kč, což představuje 46,5 % upraveného celoročního rozpočtu. V porovnání s koncem května (-74,6 mld. Kč) se schodek snížil především díky vysokému inkasu daňových příjmů.

Schodek se snížil především zásluhou vylepšené příjmové strany. Příjmy (335,6 mld. Kč) se totiž v průběhu června zvýšily na 49,1% celoroční alikvóty z 37% celoročního plnění na konci května. Výrazně se zlepšilo inkaso daňových příjmů bez sociálního pojistného (189,4 mld. Kč), z toho především výběr daně z příjmů právnických osob související s daňovým kalendářem, kromě toho plátci daně využívající služby daňových poradců mohli podat daňové přiznání za loňský rok až do konce června. Výpadek u DPH však stále činí 3,9 miliardy korun, zaostávají rovněž příjmy z pojistného na sociální zabezpečení (chybí více než 6 mld. Kč na celoroční alikvótu).

Na straně výdajů se podařilo udržet lepší úroveň (48,7%), než by odpovídalo šesti měsícům roku. Nicméně tak se stalo především díky úsporám kapitálových (investičních) výdajů a úsporám na platech státních zaměstnanců, běžné výdaje, které tvoří většinu výdajové strany rozpočtu, byly na konci června přesně na 50% celoroční alikvóty. V oblastech, kde nyní vláda spoří, ale dochází v závěru roku k výraznému zvýšení. Výdajová položka státního rozpočtu zůstává dále ovlivněna úhradou 10,7 mld. Kč společnosti CME a některými jednorázovými položkami (příspěvek stavebním spořitelnám, čerpání úvěrů od EIB na povodňové škody, předsunutá platba ve prospěch Všeobecné zdravotní pojišťovny). Každopádně velkou "běžnou" zátěží státního rozpočtu zůstává sociální oblast, "důchodový účet" byl koncem června ve schodku 12 miliard korun.

Schválený státní rozpočet na rok 2003 počítá se schodkem ve výši –111,3 mld Kč, "upravený" rozpočet by měl potom koncem roku dosáhnout deficitu 114,9 mld. Kč. MF očekává, že po započtení mimořádných výdajů (CME, úvěry od EIB) skončí státní rozpočet letos se schodkem 125 až 127 miliard korun.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba