Maďarsko by mohlo přijmout euro nejdříve v roce 2007, další alternativou je potom rok 2008. Prý se na tom shodla vláda s centrální bankou, řekl včera ministr financí Csaba Laszlo. Pro srovnání, Polsko ve stejný den indikovalo vstup do eurozóny v letech 2008 až 2009, Česká republika by mohla přijmout jednotnou evropskou měnu především v závislosti na pokrocích rozpočtové reformy v letech 2008 až 2010, Slovensko chce vstoupit do EMU co nejdříve, pravděpodobně v letech 2008 až 2009.
Ministr Laszlo se domnívá, že Polsko nebo ČR asi přijmou euro o něco později. Ostatní země vstupující do EU však plánují přijmout euro v nejbližším možném termínu, což by jim poskytlo konkurenční výhodu proti Maďarsku, říká Laszlo.
Maďarsko by chtělo vstoupit do systému ERM-II již v květnu nebo červnu příštího roku. Blízkému přijetí eura a plnění Maastrichtských kritérií by měla být podřízena hospodářská politika. Letos by proto měl schodek veřejných rozpočtů poklesnout na 4,5% HDP z loňských 9,6% HDP (česká vláda v rámci reformy cíluje 4,0% HDP až v roce 2006), příští rok chce ministerstvo financí tento schodek snížit o dalších 1 až 1,5%.
Maastrichtské rozpočtové kritérium, a to platí pro všechny přistupující země, lze splnit nejen razantní rozpočtovou reformou, ale i akcelerací růstu HDP. Na to zjevně sází například Polsko, které chce zvýšit růst ekonomiky až na velmi ambiciozních 5% za cenu mírnější rozpočtové reformy. Také maďarská vláda potřebuje oživit ekonomiku, kvůli tomu se před nedávném zasadila o kontroverzní devalvaci centrální parity kurzového pásma forintu (aby posílila konkurenceschopnost exportu).
V naší anketě můžete jednoduše hlasováním vyjádřit svůj názor na připravovanou reformu veřejných financí. Otázka v Anketě zní Souhlasíte s návrhem rozpočtové reformy ve stávající podobě? Myšlenku a svoje mínění potom můžete rozvést v diskusi Fóra s názvem Povede rozpočtová reforma k pádu koaličního kabinetu?