Česká měna na vlně negativního regionálního sentimentu po celý den postupně oslabovala a končí v blízkosti denního minima 31,60 Kč za euro (31,58). Ostatní středoevropské měny k euru rovněž ztrácely, i když slovenská koruna z výrazně silnější výchozí úrovně. Dolar propadá k euru, a tak si česká měna k americké připisuje několik haléřů na závěrečných 27,48 Kč/USD.
Obchodování na českém devizovém trhu bylo relativně klidné a postrádalo impulsy. Za celý den koruna poznala vlastně jen jeden směr - dolů. Zprvu to sice vypadalo příznivě - slovenská koruna výrazně posílila, protože země v květnu poprvé za poslední tři roky vyvezla více než dovezla. SKK ale pozitivní sentiment v regionu nenastolila, a tak došlo znovu k propadům, nervozita panovala především kolem slábnoucího forintu.
Maďarská měna pokračovala v oslabování na 266,2 HUF/EUR a očekávalo se, že centrální banka zareaguje verbálně nebo zvýšením úrokových sazeb. Dluhopisový trh přitom znovu postrádal zahraniční zájemce. Ačkoliv NBH ústy viceprezidenta Adamecze upřesnila, že nehájí žádné kurzové pásmo, hodilo by se jí kvůli inflaci posílení do rozmezí 250 až 260 HUF/EUR.
Americká měna se nejprve na dva obchodní dny zastavila na několikatýdenním maximu k euru (1,1420 USD/EUR), aby dnes odpoledne našla směr - výrazně oslabuje a v aktuálním okamžiku překonává úroveň 1,1505 USD/EUR. Podle BIS je v této době riziko dolarového vývoje daleko více nakloněno oslabení měny než v 80. letech. Na dolar negativně zapůsobil i horší než očekávaný výsledek červnového PMI indexu aktivity v průmyslu. Že by americká měna dosáhla svého krátkodobého růstového stropu, aniž by posílila na často citované silné technické úrovně mezi 1,130 až 1,135 USD/EUR? Na potvrzení změny trendu si ale počkáme až v průběhu tohoto týdne, každopádně minimálně přišlo vybírání zisků a částečně vstupování do euro-dlouhých pozic.
Radim Krejčí