Poslední červnový týden byl prvním zaváháním na Wall Street za pět po sobě jdoucích týdnů. Pokles indexu tak znamenal přerušení vítězné série v podobě největšího čtvrtletního růstu indexu S&P od roku 1998. Akcie společnosti Tenet Healtcare Corp.( -28%) a Avery Dennison (-11%) zaznamenaly výrazné poklesy poté, co v minulém týdnu snížily své odhady zisku. Akcie obecně propadly, prestože Fed na svém stredečním zasedání snížil úrokové sazby na jedno procento, a ty se tak dostaly na čtyřicetipětileté minimum.
Investoři se tak více začínají poohlížet po potvrzení současného trendu před dalšími nákupy. Odpověď by mohla přinést nadcházející výsledková sezóna, která se tak stane zlomovým bodem pro další vývoj na akciových trzích za oceánem. V řeči čísel se pak týden končící datem 27.6.03 dá vyjádřit poklesem indexu S&P o 2 procenta. Index Dow Jones ztratil 2,3 procenta a index Nasdaq propadl o 1,2 procenta.
Páteční seance už jen podtrhla nejistotu v návaznosti na snížená doporučení analytiků Merrill Lynch na akcie Eli Lilly a FootLocker. Když u prvně zmiňované snížili odhad zisku a u prodejce sportovní obuvi snížili investiční doporučení poté, co největší světový výrobce obuvi a sportovního zboží na světě - společnost Nike - oznámil pokles objednávek o 10 procent.
Indexy klesly i přes zvýšenou cílovou cenu pro akcie společností Microsoft od CSFB na USD 29 a zvýšených investičních doporučeních AOL Time Warner ( Deutsche Bank) a Nextel Communications (Wachovia Securities). Z makroekonomických údajů pak nejvíce investory zajímal pokles objednávek na zboží krátkodobé spotřeby a žádostí o podporu v nezaměstnanosti a nakonec spotřebitelské důvěry.
Roman Koděra