Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Naposledy o P/E – je šance odhadnout jeho reálnost?

Naposledy o P/E – je šance odhadnout jeho reálnost?

30.6.2003 11:57
Autor: 

V minulých článcích jsme popsali hlavní determinanty P/E poměru (výplatní poměr POR, růst zisků g, a požadovaná míra návratnosti r - riziko dané akcie) a ukázali jsme některé příklady jeho užití (odvození rizikové prémie, která je zabudována v cenách akcií, či odvození předpokládaného růstu, který je zabudován v cenách akcií).

V posledním pokračování na toto téma se zaměřme detailněji na to, nakolik se v praxi dá usoudit, zda je určité P/E pozorované u dané akcie, či trhu přiměřené. Následující graf ukazuje změnu P/E v závislosti na odhadované míře růstu zisků a požadované míře návratnosti - rizikovosti akcie (počítáme pouze se systematickým rizikem, použili jsme tři různé bety: 0,8 - pohyby akcií společnosti jsou menší než pohyby celého trhu; 1 - akcie se pohybuje stejně jako celý trh; 1,2 - fluktuace společnosti je vyšší než fluktuace celého trhu).

Velikost P/E v závislosti na míře růstu a riziku


Zdroj: Patria Finance

Graf shrnuje dříve uvedené závěry – P/E roste s poklesem rizikovosti a se zvyšujícím se předpokládaným růstem. Důležitý je ale rozsah výsledných P/E v závislosti na relativně malém intervalu vstupních hodnot rizikovosti a růstu – např. při nejnižší míře rizika (beta = 0,8) a při očekávaném růstu 6 % dosahuje P/E hodnoty 83,33. Na druhém konci stojí P/E rovno 17,24 - při nejnižším očekávaném růstu firmy 3 % a nejvyšším riziku (beta 1,2). Co se týče posuzování agregovaného P/E na trhu (tj. beta rovno 1) jsou v závislosti na odhadovaném růstu hodnoty P/E od 20 (růst 3%) do 50 (růst 6%).

Výše uvedené tak názorně ukazuje, že přesné odvození „správného P/E“ je iluzí – kdo může např. s jistotou říci, že průměrný dlouhodobý nominální růst bude 4,5% p.a., nebo 6% p.a. (např. bude-li inflace 2, nebo 3%, nebo bude-li reálný růst 2,5, nebo 3%)? V praxi lze hovořit pouze o větší, či menší pravděpodobnosti toho, že dané P/E je zhruba v souladu s určitou vnitřní hodnotou akcie, či trhu. Ale i tato pravděpodobnost je měřena pouze historickou zkušeností (tj. např. naší historickou zkušeností s tím, jaký byl růst ekonomiky, či zisků společností) kombinovanou s odhady zakládajícími se na teoretických úvahách (a zde jistě existuje obrovský prostor pro rozdílné individuální názory v závislosti na tom, jaké ekonomické principy připadají danému investorovi jako nejrelevantnější).

Větší vypovídací hodnotu může mít tento násobek při relativním porovnání akcií - P/E společnosti lze porovnávat se stejným ukazatelem pro jiné společnosti v sektoru, průměrem sektoru, popř. P/E pro trh jako celek (P/E společností z různých oborů se samozřejmě může výrazně odlišovat právě díky rozdílnému profilu růstu a rizikovosti). Např. rychle rostoucí technologické společností mají zpravidla vysoké P/E díky vysokému předpokládanému růstu (často se obchodují na P/E přesahujícím 40, nebo zhruba dvojnásobku P/E celého trhu). Opak obecně platí např. pro společnosti sektoru veřejných služeb, těžební průmysl apod. Ale i při porovnání tohoto ukazatele v rámci jednoho odvětví je potřeba vysoká opatrnost – místo unáhlených závěrů o nadhodnocení, či podhodnocení určité společnosti relativně k ostatním spíše doporučujeme vycházet z předpokladu, že trh má dobrý důvod pro to, aby se daná společnost lišila svým P/E od ostatních. Poté postupnou detailní analýzou tento předpoklad potvrdit, či vyvrátit.

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník

Předchozí části ze série naleznete zde:
P/E – několik příkladů jeho užití a interpretace
P/E poměr – je akcie, či trh správně oceněn?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba