Dolar, od 16. června, kdy došlo k prudké změně trendu a americká měna začala růst, posílil k euru o 4,2 procenta. V poslední době se mezi devizovými stratégy velkých zahraničních devizových hráčů začíná spekulovat o době a úrovni, kde se tento prudký růst zastaví (pozn.: v horizontu delšího období zatím nejde o nijak převratné výkyvy, minulý rok ve stejnou dobu byl eurodolarový kurz 0,9875 USD/EUR a americká měna měla v té době přitom již za sebou zhruba 14procentní propad od začátku roku 2002). Dnes se pohybuje dolar kolem 1,1417 USD/EUR.
Americká měna v posledních dnech zřejmě roste vlivem lepšícího se ekonomického výhledu USA ve srovnání se stagnující Evropou. Někteří investoři si myslí, že americká ekonomika má to nejhorší za sebou. A proč si to myslí až nyní? Fed snížil ve středu sazby jen o 25 bps, poslední zprávy hovoří o lepšící se situaci na trhu práce a o zlepšeném podnikatelském a spotřebitelském sentimentu a podnikové aktivitě. Roste akciový trh a celkovou náladu zlepšují i optimistické předpovědi institucí a vlády. Americký HDP by letos mohl růst o 2,4%, eurozóna se bude asi potácet kolem 1%.
Mnoho devizových analytiků však předpovídá dolaru do konce roku pád, oživení měny tak může trvat jen pár týdnů či měsíců. Jaké mají prognózy nejvýznamnější obchodníci?
* Klaus Kusber z Helaba Invest očekává růst dolaru na 1,13 USD/EUR v nadcházejících týdnech, pro konec roku očekává kurz 1,20 USD/EUR
* Mitul Kotecha, Credit Agricole Indosuez - v průběhu tří měsíců by dolar mohl oslabit zpátky na 1,18 za euro, neboť důvody jeho letošní slabosti dosud nepominuly
* Deutsche bank předpovídá pokles dolaru na 1,19 USD/EUR v následujících třech měsících a na 1,22 USD/EUR do konce roku
* postupnou apreciaci dolaru například předpovídá Koji Fukaya z Bank Tokyo-Mitshubishi - dolar by se podle něj měl obchodovat do tří měsíců za 1,10 USD/EUR
* Ryan Shea z Bank One očekává další snížení sazeb ECB, Fed ale sazby už měnit nebude. V této souvislosti by euro mohlo oslabit až na 1,10 USD/EUR.
* analytici KBC Bank změnili svůj krátkodobý pohled z "negativní" na "neutrální" (z pohledu eura) a obávají se, že na současných úrovních nemá dolar již důvod pro další rychlé posílení.
Názory nejsou rozhodně podobné, rozdíly panují jak ve vnímání mezních úrovní, na které by dolar mohl oslabit nebo posílit, tak v načasování dalšího vývoje a změny trendu. Každopádně pro některé instituce je současný růst americké měny již příliš prudký, a proto radí opatrnost.
(zdroj: Bloomberg, Reuters, Patria)