Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Souhrnný indikátor důvěry zůstává v červnu stabilní

ČSÚ: Souhrnný indikátor důvěry zůstává v červnu stabilní

26.6.2003 9:34
Autor: 

následuje tisková zpráva ČSÚ
Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v červnu 2003 oproti předchozímu měsíci nezměnilo, stejně jako saldo podnikatelského indikátoru. Saldo spotřebitelského indikátoru se zlepšilo.

Mezi respondenty z průmyslu (celkem 968 respondentů) hodnotilo 34 % svou ekonomickou situaci v červnu za dobrou, 61 % za uspokojivou a 5 % za špatnou, což je lépe než v květnu. Po sezónním očištění se hodnocení poptávky ve srovnání s květnem v červnu nezměnilo, hodnocení zahraniční poptávky se zlepšilo. Stav zásob se podle mínění respondentů nezměnil. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce neměnnost ve vývoji zaměstnanosti a zpomalení u výrobní činnosti. V příštích šesti měsících očekávají respondenti, zřejmě v návaznosti na pokračující stagnaci v zahraničí, zhoršení své ekonomické situace. Indikátor důvěry v průmyslu poklesl.

Ve stavebních podnicích (celkem 464 respondentů) se v červnu zlepšilo hodnocení domácí poptávky, hodnocení zahraniční poptávky zůstává na nízké úrovni. Podíl respondentů očekávajících zlepšení ekonomické situace v příštích šesti měsících vzrostl oproti květnovým 38 % na červnových 42 %, podíl respondentů předpokládajících zhoršení činil 2 % (stejně jako v květnu) a podíl respondentů očekávajících neměnnost klesl na 56 % (v květnu 60 %). Pozitivní vývoj poptávky byl vykompenzován méně příznivým očekáváním zaměstnanosti v příštích 3 měsících, takže se celkový indikátor důvěry ve stavebnictví nezměnil.

Respondenti z obchodu (323 respondentů) hodnotili v červnu ekonomickou situaci svého podniku z 42 % jako dobrou, dalších 55 % ji považovalo za uspokojivou, což je lépe než v květnu. V příštích šesti měsících 61 % respondentů signalizuje neměnnost ekonomické situace (v květnu 55 %), dalších 33 % očekává její zlepšení (v květnu 41 %) a zbývajících 6 % očekává zhoršení (v květnu 4 %). Celkový indikátor důvěry v obchodě vzrostl.

Ve vybraných odvětvích služeb (753 respondentů) hodnotilo v červnu 64 % (v květnu 56 %) respondentů svoji současnou ekonomickou situaci jako dobrou, 34 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně (v květnu 42 %) a 2 % jako špatnou (stejně jako v květnu). Růst poptávky očekává 41 % respondentů, neměnný vývoj 56 % respondentů a 3 % pokles. Neměnnost ve vývoji cen očekává 87 % respondentů, růst cen 11 % respondentů a 2 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 26 % respondentů, neměnnost 63 % a růst počtu zaměstnanců 11 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb vzrostl. Spotřebitelé (1000 osob) v červnu očekávají, že se celková ekonomická situace v příštích dvanácti měsících zhorší. Jejich finanční situace by se měla zlepšit. Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu v příštích dvanácti měsících spořit, se zvýšil. Podíl respondentů, kteří hodlají nakupovat zboží dlouhodobé spotřeby v příštích 12 měsících, se zvýšil. Celkový indikátor spotřebitelské důvěry vzrostl.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data