Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

25 nebo 50? Akciím to stejně asi bude jedno ... díl druhý

25.06.2003 15:56
Autor: 

Dnes je tedy den D. Ve 20:15 středoevropského času se dozvíme, jak se Alan Greenspan a jeho "gang" rozhodl. Investoři jsou dnes, stejně jako včera, však stále nerozhodnuti v kardinální otázce - sníží FED o 0.25% nebo o celou polovinu procenta? Podle mého názoru je to ze střednědobého pohledu stejně jedno.

Výše uvedené není v rozporu s včerejším sloupkem - stále nevylučuji možnost, že FED nesníží sazby vůbec a stále se domnívám, že čtvrt procenta může indexům dopomoci k mírnému růstu. Stejně tak se domnívám, že přeceňovat význam dnešního rozhodnutí z pohledu konkrétní změny sazeb je zbytečné.

V průběhu roku 2001 americký FED snížil úrokové sazby v 11 krocích z původních 6.5% na 1.75%. Faktický dopad na akciové trhy byl v tu dobu kdekoliv mezi "neexistující" až "krátkodobý". Tři změny sazeb v období po 11. září 2001 byly naopak trhy přijaty velmi extaticky - jednak díky hloubce propadu indexů, které jim předcházely, a dále díky posílené víře, že FED udělá všechno pro znovuobnovení důvěry v trhy po 11/09. Vzhledem k tomu, že ekonomika na tyto "pobídky" odmítla reagovat a po většinu roku 2002 byly sazby na 1.75%, propad burz pokračoval dále. Dokonce ani půlprocentní snížení na konci roku 2002 nebylo schopno rozptýlit obavy z blížící se války v Iráku. Oponenti budou argumentovat, že ekonomická situace by za předpokladu nečinného FEDu byla ještě podstatně horší. To je nepochybně pravda, minimálně pomohly nižší sazby americkému spotřebiteli, který generuje 60% hrubého domácího produktu. Pesimisté budou naopak tvrdit, že tato expanze relativně volně přístupného kreditu vedla k další akumulaci dluhu, který bude jednou třeba zaplatit.

Je evidentní, že FED nyní téměř rezignoval na jakékoliv jiné cíle, s výjimkou boje proti deflaci. Při úrokových sazbách na 1.25% však nejmocnější centrální bankéř světa nemá munici. Jak pregnantně poznamenal Stephen Roach, stratég a hlavní ekonom investiční banky Morgan Stanley - "Centrálním bankám světa pomalu dochází bazické body". Pesimisté budou argumentovat příkladem Japonska, nemluvě o Německu poslední doby, které sklouzlo na deflační spirálu poměrně spolehlivě. Optimisté použijí jako hlavní zbraň argument "akčnosti" FEDu, který dělá vše pro to (včetně nastartování tiskařských strojů), aby ekonomiky z deflace "vykoupil". Právě poslední zmiňovaný fakt velmi pravděpodobně vedl k současnému růstu jak akciových, tak dluhopisových trhů. Akcie poskočily v naději, že deflace je relativně minoritní a jednoduše zvládnutelný problém. Dluhopisy se uklidnily při představě, že měnová politika zůstane ještě nějakou dobu "volná".

Bude to ale stačit? Stephen Roach poznamenal, že japonská měnová báze se mezi roky 1997 a 2002 zvětšila o 87%, zatímco hrubý domácí produkt se propadl o 6%. Kritici tohoto názoru okamžitě odvětí, že hlavním viníkem zméněného stavu byl žalostný stav japonského bankovního sektoru společně s velmi neflexibilní ekonomikou. Na druhé straně - Milton Friedman, zastánce monetárního vnímání inflace, v jednom z nedávných rozhovorů řekl, že "užití množství peněz v ekonomice jako cílové veličiny nebylo historickým úspěchem. Nyní bych za něj tak tvrdě nebojoval"

Pověstný pes asi bude zakopaný někde jinde. Všechny bubliny které prasnou se vyznačují tím, že odmažou jimi vytvořené disproporce "a ještě kousek navrch". U akcií se to možná z velké části stalo, nadbytečná kapacita v průmyslu (nemluvě o informačních technologiích) a ohromující zadluženost domácností na to ještě čeká.

Petr Žabža


Váš názor
  • Bubliny
    25.06.2003 18:50

    Pokud jde o akcie, tak s Vami souhlasim (az na vetsinu technologickych, ktere se mne zdaji opet nadhodnoceny). Jen mne neni, proc vidite problem v ohromujici zadluzenosti domacnosti? Protoze spolecnosti poskytujici uvery az na par vyjimek, ktere dali kreditku kazdemu, kdo se umel podepsat, tak zadne problemy se splacenim nemaji. Nicmene nadbytecna kapacita v nekterych prumyslovych odvetvich spolecne s velkou zadluzenosti domacnosti tezko v nejblizsi dobe umozni nejaky vyraznejsi rust (alespon na americke pomery - v Evrope by takovy rust brali vsemi deseti ;-)) a ani pripadne snizeni urokovych sazeb na tom sotva neco zmeni.
    • Re : ....
      26.06.2003 8:41

      Co je to za blábol ?
      X.
      • re
        26.06.2003 14:29

        aspon napis neco inteligentniho kdyz se neumis ani podepsat P.
        Petra
      • Bubliny II
        26.06.2003 13:14

        Reaguji na posledni odstavec clanku: 1) akcie si disproporce odmazaly, ale dle meho nazoru u mnoha tzv. technologickych akcii to opet zacina vypadat na peknou bublinu 2) ohromna zadluzenost domacnosti - proc tam vidite bublinu? Dle meho nazoru totiz spolecnosti poskytujici uvery problemy se splacenim nemaji - az na par vyjimek, ktere rozdavali kreditni karty i nebonitnim klientum. 3) Nicmene nadbytecna kapacita v nekterych odvetvich spolecne s velkou zadluzenosti domacnosti tezko v nejblizsi dobe umozni nejaky vyraznejsi rust (alespon na americke pomery - v Evrope by takovy rust brali vsemi deseti ;-)) a ani pripadne snizeni urokovych sazeb na tom sotva neco zmeni. Doufam, ze nyni je uz jasnejsi, co tim chtel basnik rici ;-). Zdravim!
Aktuální komentáře
29.03.2024
11:43Perly týdne: Snižovat váhu technologií? Síla americké ekonomiky a sazby. Japonský trh mimořádný?
8:40Čínská realitní krize se šíří do největších bank. Zatím je 'ještě zvládnutelná'
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
    13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m