Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nezávazné nabídky na privatizaci maďarské státní Postabank by měly být odevzdány dnes

25.6.2003 9:28
Autor: 

Do dnešního dne by měly být odevzdány nezávazné nabídky na privatizaci maďarské státní Postabank. Maďarská privatizační agentura nedávno uvedla, že zájem o 100-procentní státní podíl vyjádřilo sedm investorů. Kromě Erste Bank jsou to OTP, KBC, HVB, ING a Budapest Bank (vlastněná GE Capital), UniCredito se údajně o podíl ucházet nebude. Termín pro odevzdání závazných nabídek byl stanoven na 12. září 2003.

Vzhledem k nepříliš dobrým hospodářským výsledkům Postabanky v letech 2000 - 2003, předpokládaným vysokým restrukturalizačním nákladům, tvrdému konkurenčnímu prostředí, klesajícímu podílu na trhu a nejisté kvalitě portfolia aktiv předpokládáme, že nabídky budou relativně nízké, pokud jde o P/BV násobek. Hodnotu Postabanky odhadujeme na zhruba 235 mil. EUR, což implikuje P/BV násobek ve výši 1,72 odhadovaného základního kapitálu banky ke konci tohoto roku.

Tržní podíl banky klesl v posledních několika letech pod 4 % (celková aktiva v roce 2002 byla 1,53 mil. EUR). Její čistá ztráta dosáhla ve stejném roce 7 mil. EUR, především kvůli nízké provozní efektivnosti, a předpokládá se, že v letošním roce bude banka opět ztrátová. Nyní Postabank zavádí nový obchodní model, který předpokládá zvýšení počtu prodejních míst na pobočkách pošt (teď má 115 vlastních poboček a užívá 18 pošt pro poskytování bankovních služeb). Retailová deposita tvoří 72% klientských deposit Postabanky, čímž odpovídá profilu Erste Bank. Naproti tomu v oblasti úvěrů není situace tak atraktivní: asi 81 % úvěrového portfolia tvoří úvěry korporátním klientům smíšené kvality. Jelikož ukazatel kapitálové přiměřenosti činil v loňském roce pouhých 9,3 % (oproti 11 % v roce 2001), je pravděpodobné, že nový vlastník bude muset navýšit kapitál Postabanky.

Jan Hájek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data