Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
P/E poměr – je akcie, či trh správně oceněn?

P/E poměr – je akcie, či trh správně oceněn?

24.6.2003 13:03
Autor: 

Jedním z nejčastěji diskutovaných tržních ukazatelů je známé P/E. Diskutuje a analyzuje se jak na úrovni jednotlivých společností (při výběru jednotlivých akcií pro vybudování investiční pozice), tak na úrovni celého trhu (zejména při načasování investice do indexu a proporcionální alokaci fondů do jednotlivých investičních instrumentů).

Obecně tento poměr vyjadřuje, kolikrát je současná cena akcie vyšší, než současný (či projektovaný) zisk na akcii – doslova kolik jsou investoři ochotni v daný moment zaplatit za tento zisk. To je funkcí třech proměnných: kolik z tohoto zisku bude vypláceno ve formě dividendy (výplatní poměr), jak bude tento zisk růst, a jaká je požadovaná míra návratnosti na danou investici.

Matematicky lze tedy tento násobek interpretovat takto:

P/E = výplatní poměr/(r – g)

kde: výplatní poměr = dividenda na akcii/čistý zisk na akcii
r….. požadovaná míra návratnosti vlastního jmění
g…. očekávaná míra růstu

P/E je tedy rostoucí funkcí výplatního poměru. Ten zjednodušeně řečeno ukazuje, jakou část zisků je možno vyplatit, aniž bude poškozen optimální růst společnosti. Tím se myslí takový růst, který bude maximalizovat její hodnotu (bude investováno pouze do takových projektů, které mají pozitivní čistou současnou hodnotu; jde o investice jak do fixních aktiv, tak do pracovního kapitálu).

P/E je také rostoucí funkcí očekávané míry růstu zisku a dividend. Použijeme-li pro interpretaci P/E poměru výše uvedenou rovnici, jde o očekávanou míru růstu zisků od nynějška do nekonečna (neomezená existence společnosti je přitom poměrně lehko zpochybnitelný koncept, toto je ale vyváženo tím, že to, jakou vahou přispívají k současné hodnotě dividendy po, řekněme, 50. roce projekcí, je obvykle zanedbatelné). Odhadovaná míra růstu by měla být v souladu s růstovým profilem daného odvětví a růstovým profilem celé ekonomiky (tj. odrážet jak pohyb cenové hladiny v daném odvětví – tzv. pricing power., tak reálný růst daný poptávkou a kapacitním omezením, které je dané technologickým pokrokem a fyzickým rozšiřováním kapacit (viz výplatní poměr)).

V negativním směru ovlivňuje P/E riziko - požadovaná míra návratnosti je totiž negativní funkcí rizika (měřeného např. koeficientem beta, který reprezentuje systematické riziko, což je ta část celkového rizika, kterou investor nemůže eliminovat diverzifikací portfolia).

V dalších článcích přineseme konkrétní příklady aplikace a variace tohoto ukazatele.

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y