Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU přinese rozšíření výjimky pro vydání prospektu u nabídek zaměstnancům

EU přinese rozšíření výjimky pro vydání prospektu u nabídek zaměstnancům

20.06.2003 13:06
Autor: 

Pro uživatele Patria.cz jsme připravili další novinku – komentáře mezinárodní advokátní kanceláře Weinhold Legal k aktuálním tématům týkajícím se kapitálového trhu a obchodního práva. Advokátní kancelář Weinhold Legal byla založena v roce 1996. Od poloviny roku 2002 spolupracuje Weinhold Legal s poradenskou společností Ernst & Young a je začleněna do celosvětové sítě advokátních kanceláří sdružených do Ernst & Young Law Alliance, ve které působí okolo 2 700 právníků ve více než 50 zemích světa. Bližší informace o advokátní kanceláři Weinhold Legal naleznete ZDE.

Zatímco v ČR se v současnosti připravuje „harmonizační“ návrh zákona o podnikání na kapitálovém trhu, který mj. reaguje též na směrnici z roku 1989 regulující vydávání prospektu převoditelných cenných papírů, Evropský parlament již projednává návrh nové směrnice o prospektu cenného papíru, která by tu původní měla nahradit s plánovaným termínem implementace do 30. 6. 2004. Obě směrnice upravují mimo jiné i otázku vydávání prospektu v případech nabízení neregistrovaných cenných papírů zaměstnancům. Lze tedy očekávat, že stávající česká právní úprava dozná v této oblasti během následujícího roku změnu jednak na základě výše uvedeného zákona a dojde-li k přijetí nové směrnice, pak též na základě její následné implementace.

Stávající úprava obsažená v zákoně o cenných papírech stanoví výjimku z definice veřejné nabídky, a tedy výjimku z povinnosti vydat prospekt mj. v případě, kdy předmětem nabídky jsou akcie nabízené zaměstnancům. Takto úzká formulace by při striktním doslovném výkladu neumožňovala aplikaci výjimky na řadu forem zaměstnanecké účasti. Vzhledem k tomu, že ne vždy zaměstnavatel může využít dalších zákonných výjimek (např. omezený maximální okruh adresátů) a povinnost vydat prospekt by pro něj byla citelnou překážkou, vznikly pochybnosti ohledně šíře aplikace tohoto ustanovení. Komise pro cenné papíry proto publikovala odpověď na dotaz směřující do této oblasti, ve kterém zaujala extenzivní výklad opírající se o logickou argumentaci ve prospěch účastníků kapitálového trhu i o současnou komunitární úpravu. Dle jejího názoru se za veřejnou nabídku nepovažuje nabídka akcií, ale ani nabídka opcí na akcie. Komise dále uvedla, že výjimka se vztahuje i na případy, kdy se nejedná o nabídku vlastních akcií či opcí zaměstnancům, ale kdy své akcie či opce nabízí zaměstnancům subjekt propojený se zaměstnavatelem, např. ovládající osoba, jako součást odměňování zaměstnanců. V souladu s tímto názorem je tedy bez vydání prospektu možno realizovat např. nabízení akcií či opcí zahraniční mateřské společnosti zaměstnancům české dceřinné společnosti.

V nově navrhovaném zákoně o podnikání na kapitálovém trhu by již výjimka měla být explicitně vyjádřena v souladu se směrnicí z roku 1989 pro „cenné papíry vydané zaměstnavatelem nebo společností tvořící s ním koncern a nabízené současným nebo bývalým zaměstnancům.“ Pokud bude v navrhovaném znění přijata evropská směrnice o vydávání prospektu, pak po vstupu České republiky do EU bude povinností zákonodárce zakotvit výjimku pro tuto oblast v ještě širší podobě, která zahrnuje „cenné papíry nabízené, poskytnuté či v budoucnu poskytované současným či bývalým členům vedení společnosti a zaměstnancům, pokud jsou nabízené emitentem nebo s ním propojenou osobou.“ Návrh směrnice dále stanoví, že v souvislosti s takovou nabídkou musí být publikován dokument obsahující informace o počtu a povaze nabízených cenných papírů a o důvodech a podrobnostech nabídky. Návrh rovněž obsahuje definice některých základních pojmů, aby byla zajištěna jednotná interpretace ve všech členských státech. Lze tedy předpokládat, že i budoucí tuzemská právní úprava stanoví odpovídající rozsah výjimky z povinnosti vydat prospekt a přispěje k realizaci většího množství modelů zaměstnanecké finanční participace.

Iva Soukalová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách