Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU přinese rozšíření výjimky pro vydání prospektu u nabídek zaměstnancům

EU přinese rozšíření výjimky pro vydání prospektu u nabídek zaměstnancům

20.6.2003 13:06
Autor: 

Pro uživatele Patria.cz jsme připravili další novinku – komentáře mezinárodní advokátní kanceláře Weinhold Legal k aktuálním tématům týkajícím se kapitálového trhu a obchodního práva. Advokátní kancelář Weinhold Legal byla založena v roce 1996. Od poloviny roku 2002 spolupracuje Weinhold Legal s poradenskou společností Ernst & Young a je začleněna do celosvětové sítě advokátních kanceláří sdružených do Ernst & Young Law Alliance, ve které působí okolo 2 700 právníků ve více než 50 zemích světa. Bližší informace o advokátní kanceláři Weinhold Legal naleznete ZDE.

Zatímco v ČR se v současnosti připravuje „harmonizační“ návrh zákona o podnikání na kapitálovém trhu, který mj. reaguje též na směrnici z roku 1989 regulující vydávání prospektu převoditelných cenných papírů, Evropský parlament již projednává návrh nové směrnice o prospektu cenného papíru, která by tu původní měla nahradit s plánovaným termínem implementace do 30. 6. 2004. Obě směrnice upravují mimo jiné i otázku vydávání prospektu v případech nabízení neregistrovaných cenných papírů zaměstnancům. Lze tedy očekávat, že stávající česká právní úprava dozná v této oblasti během následujícího roku změnu jednak na základě výše uvedeného zákona a dojde-li k přijetí nové směrnice, pak též na základě její následné implementace.

Stávající úprava obsažená v zákoně o cenných papírech stanoví výjimku z definice veřejné nabídky, a tedy výjimku z povinnosti vydat prospekt mj. v případě, kdy předmětem nabídky jsou akcie nabízené zaměstnancům. Takto úzká formulace by při striktním doslovném výkladu neumožňovala aplikaci výjimky na řadu forem zaměstnanecké účasti. Vzhledem k tomu, že ne vždy zaměstnavatel může využít dalších zákonných výjimek (např. omezený maximální okruh adresátů) a povinnost vydat prospekt by pro něj byla citelnou překážkou, vznikly pochybnosti ohledně šíře aplikace tohoto ustanovení. Komise pro cenné papíry proto publikovala odpověď na dotaz směřující do této oblasti, ve kterém zaujala extenzivní výklad opírající se o logickou argumentaci ve prospěch účastníků kapitálového trhu i o současnou komunitární úpravu. Dle jejího názoru se za veřejnou nabídku nepovažuje nabídka akcií, ale ani nabídka opcí na akcie. Komise dále uvedla, že výjimka se vztahuje i na případy, kdy se nejedná o nabídku vlastních akcií či opcí zaměstnancům, ale kdy své akcie či opce nabízí zaměstnancům subjekt propojený se zaměstnavatelem, např. ovládající osoba, jako součást odměňování zaměstnanců. V souladu s tímto názorem je tedy bez vydání prospektu možno realizovat např. nabízení akcií či opcí zahraniční mateřské společnosti zaměstnancům české dceřinné společnosti.

V nově navrhovaném zákoně o podnikání na kapitálovém trhu by již výjimka měla být explicitně vyjádřena v souladu se směrnicí z roku 1989 pro „cenné papíry vydané zaměstnavatelem nebo společností tvořící s ním koncern a nabízené současným nebo bývalým zaměstnancům.“ Pokud bude v navrhovaném znění přijata evropská směrnice o vydávání prospektu, pak po vstupu České republiky do EU bude povinností zákonodárce zakotvit výjimku pro tuto oblast v ještě širší podobě, která zahrnuje „cenné papíry nabízené, poskytnuté či v budoucnu poskytované současným či bývalým členům vedení společnosti a zaměstnancům, pokud jsou nabízené emitentem nebo s ním propojenou osobou.“ Návrh směrnice dále stanoví, že v souvislosti s takovou nabídkou musí být publikován dokument obsahující informace o počtu a povaze nabízených cenných papírů a o důvodech a podrobnostech nabídky. Návrh rovněž obsahuje definice některých základních pojmů, aby byla zajištěna jednotná interpretace ve všech členských státech. Lze tedy předpokládat, že i budoucí tuzemská právní úprava stanoví odpovídající rozsah výjimky z povinnosti vydat prospekt a přispěje k realizaci většího množství modelů zaměstnanecké finanční participace.

Iva Soukalová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba