Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maďarské sazby zvýšeny o nečekaných 200 bps na obranu forintu

19.6.2003 11:37
Autor: 

Maďarská centrální banka dnes ráno, mimo pravidelné zasedání měnového výboru, zvýšila základní sazbu o 200 bps na 9.50%. Důvodem je snaha posílit forint na úroveň, která by umožnila splnění inflačního cíle. Ze stejného důvodu banka zvýšila základní sazbu o 100 bps minulý týden. Forint se včera večer propadl na 269-270, zatímco banka by ho chtěla dostat na úroveň kolem 250. Zvýšení sazeb, nyní již o celkových 300 bps, je cenou, kterou banka platí za ztrátu důvěry, kterou utrpěla po nešťastné devalvaci fluktuačního pásma 4.června. Bezprostoedně po rozhodnutí forint posílil k 264 -265.

Zvýšení sazeb o 200 bps svou razancí trh překvapilo, čekalo se spíše další 100 bodové zvýšení. Přesto neočekáváme, že zvýšení sazeb povede k rychlému a masivnímu návratu investorů na maďarský trh. Forint je pod tlakem čím dál většího schodku běžného účtu, proto se nedomníváme, že by dnešní zvýšení sazeb pomohlo k významnějšímu a trvalejšímu posílení forintu. Maximum pro forint je nyní podle našeho názoru návrat k 260 EUR/HUF.

Jakub Dvořák, Investiční výzkum, ČSOB


Váš názor
  • A co na to pan prezident?
    19.6.2003 13:32

    Jistě by řešení takového oříšku bylo pro člověka s jeho schopnostmi hračkou. Podobně jako nám nastínil jak se správně měla ČNB zachovat při velkém Klaunozhroucení.
    Kozina
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data