Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Strategičtí investoři se začínají zbavovat svých podílů .. co to znamená pro další vývoj akciových trhů?

18.6.2003 13:52
Autor: 

Od počátku tohoto týdne jsou akciové trhy zaplaveny informacemi o strategických investorech, kteří se mají zájem svého "strategického" podílu v jednotlivých firmách zbavovat. Jako první se jím stal holandský telekomunikační operátor KPN, který nabídl v pondělí k prodeji 6.5% akcií Českého Telecomu - v přepočtu se tak jedná o cca 21 milionů kusů akcií. Dnes se nechala slyšet Swedbank, že nabídla k prodeji svůj 3.4% podíl v rakouské Erste Bank.

Jako první asi nebude od věci podívat se, jak na tyto informace reaguje cena daných akcií. V krátkosti - velmi zřídka pozitivně. Český Telecom v pátek končil obchodování na ceně okolo 364 Kč. Od okamžiku, kdy se tato informace stala veřejnou, se cena posunula o necelých 45 korun níže a nyní se pohybuje na hladině 320 Kč. Důvody jsou dva:

* mandát na prodej celého bloku dostala investiční banka CSFB. Ta nijak nekomentovala úspěšnost, resp. neúspěšnost umístění akcií, což zavdalo příčinu ke spekulacím, že prodej tohoto bloku nejde tak snadno, jak se původně předpokládalo.

* kromě zmiňovaných 6.5% ještě KPN vlastní další podíl v Českém Telecomu přes konsorcium Telsource. Prodej tohoto prvního bloku byl zcela nezávislým na podílu v rámci Telsource a trh se domnívá, že další prodeje mohou následovat v rychlém sledu.

V případě Erste Bank byl vývoj velmi podobný. První obchody se dnes uskutečnily za cenu EUR 78, od toho okamžiku však cena jenom klesá - dna dosáhla na EUR 74.50. I tak se ale pohybuje o více jak 2.5% pod včerejší uzavírací hodnotou. Podle informací Swedbank má mandát na prodej Deutsche Bank, ta však nejspíš postupuje v konsorciu s dalšími bankami.

Druhou otázkou je důvod, proč se strategický vlastník tohoto podílu chce zbavovat. U KPN je motivace jasná - firma potřebuje peníze na splácení svých dluhů, které po nákupu telekomunikačních licencí 3. generace a vstupu do německého mobilního operátora E-Plus razantně narostly. Suma EUR 220 mil., kterou tak firma získala, rozhodně nepřijde vniveč. U Swedbank je její motivace mnohem méně jasná, detaily však budou poskytnuty až po dokončení celé transakce. Stejně jako v případě jiných bank se dá spekulovat, že zájmem je hlavně zbavit se "necentrálních" aktivit a podilů, uvolnit si kapitál a věnovat se dalším projektům.

Nepochybně však hraje svoji roli i fakt, že cena předmětné akcie je SPRÁVNÁ. Strategické bloky se - pokud se nejedná o naprostou katastrofu - neprodávají pod tlakem, od toho jsou strategické. Akcie Českého Telecomu však od začátku tohoto roku posílily o 48.99% v Kč a o více jak 50% vyjádřené v euro. Akcie Erste Bank jsou o 16.8% silnější a dvojnásobně tak předčily výkon indexu Bloomberg 500 Banking & Financial Service Index (+7.65%). Fakt, že strategičtí investoři prodávají právě teď (podle názoru mnoha analytiků a investorů na počátku nového býčího trhu) nejspíše svědčí o tom, že v žádný další růst nevěří. Otázkou je, kdo bude mít na konci tohoto roku pravdu.

Petr Žabža


Váš názor
 • re
  18.6.2003 14:44

  Docela mě překvapil nástup korekce na českém kapitálovém trhu hned po referendu (že by prodej na dobré správy?)....ani se nedivím, že české akcie jsou pod prodejním tlakem, to co stačily předvést od začátku roku je famózní.....spíš mě do budoucna zajímá, jak ta naše "prosociální" vláda vykouzlí reformu veřejných financí (to může být obava u řady investorů). Jestli skončíme u slov, končíme i s kapitálovým trhem. Bůh nám žehnej.
  Ilja Muromec
 • Unipetrol
  18.6.2003 14:07

  Dobrý den, Váš sloupek čtu pravidelně a myslím, že je to velmi dobrý nápad ... pro zvýšení atraktivity tohoto webu. Chci Vás poprosit o podobný komentář k Unipetrolu, kde je vývoj v posledních dnech také "zajímavý". Děkuji a přeji hezký den.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - PPI, y/y
  11:00EMU - CPI, y/y