Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Freddie Mac ... díl druhý. Světlo na konci tunelu se stále neobjevuje

16.6.2003 14:17
Autor: 

Na konci minulého týdne jsme se dívali na událost, která nyní do jisté míry hýbe (nebo by alespoň měla hýbat) americkými akciovými trhy - změna ve vrcholném vedení jedné ze dvou největších amerických hypotéčních institucí, Freddie Mac. Kontury celé kauzy jsou v podstatě známy, problémem zůstává, že to jsou stále jen kontury a nic víc

Investoři ani dnes, týden po odchodu třech nejvyšších představitelů Freddie Mac, nejsou o moc chytřejší. Americká SEC a Ministerstvo spravedlnosti svými výroky jenom zamlžují celou situaci - nejprve s vážnou tváří oznámí vyšetřování ve společnosti, aby pak nebyli schopni ani doplnit jestli vyšetřují skandál rozsahu Enronu nebo "jenom" chyby v účetnictví. Office of Federal Housing Enterprise Oversight, státní instituce pověřená dohledem nad Freddie Mac a Fannie Mae, udělala velmi málo nebo skoro nic pro včasné odhalení tohoto problému a Kongres dokonce zvažuje její zrušení. Investiční banky, které v mnoha případech vydělávají miliony prodejem cenných papírů Freddie Mac a Fannie Mae, stále ve většině případů udržují doporučení "Buy". Na druhé straně - v zájmu zachování objektivity musíme přiznat - že při současném rozsahu známých faktů není lehké rozhodnout se pro výraznou změnu tohoto doporučení.

Největším problémem pro investory tedy zůstává, že neví co se doopravdy stalo. Podle oficiálních informací byl COO David Glenn propuštěn za podezření z manipulace s důkazy (vytrhl, resp. měnil obsah několika stránek svého diáře před tím, než jej předal vyšetřujícím orgánům). Proč měl ale COO potřebu odstraňovat stránky ze svého diáře a co na těchto stránkách bylo?

Podle další verze bylo představenstvo firmy velmi nespokojeno s prací třech propuštěných manažerů a vytýkalo jim, že firma je nyní nucena revidovat účetní výsledky za poslední 3 roky. Paradoxně ale totéž představenstvo tvrdilo, že zmíněná revize není nic tak světoborného a jedná se jenom o nesouhlas dvou účetních firem na metodiku účtování derivátů (které v sobě nesou inherentní rizika a jejichž "notional" objem může a nejspíše bude dosahovat desítek miliard dolarů). Tím, že firma tajuplně mlčí o okolnostech odchodu, jenom nahrává spekulacím a nepotvrzeným fámám o čestnosti a nečestnosti daných manažerů.

Posledním hřebíkem byla bouře, která se strhla ohledně "zlatého padáku" CEO Lelanda Brendsela. Částka USD 40 mil. se může na první pohled zdát jako přemrštěná, ale podle všech pozorovatelů je standardní jako pro jakéhokoliv jiného, déle sloužícího CEO. Tím, že firma tuto částku oznámila až po jistém naléhání, jenom přilila oleje do ohně a dodala kritikům munici, že "něco" skrývá.

Ani státní a federální orgány mnoho světla do celého případu nevnesly. Státní zástupce pro severní Virginii Paul McNulty nebyl schopen veřejnosti říci, jaký kriminální čin vlastně vyšetřuje ani jestli vůbec vyšetřuje nějaký kriminální čin. SEC - ekvivalent Komise pro cenné papíry - opět a znovu prokázala svoji neschopnost reagovat "on-line". Zatímco cena akcie Freddie Mac na NYSE dramaticky padala, SEC pouze oznámila že začíná formální vyšetřování (nic, co by investorům řeklo, co se doopravdy děje).

I nyní tedy zůstává mnohem více otazníků než odpovědí. Doufejme jenom, že si příslušné orgány včas uvědomí svouji chybu a konečně trhům dodají dost informací na objektivní posouzení vzniklé situace.

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.3.2018
20:58Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump
18:36Potřebujeme výrazný posun ve mzdách
17:53Neoblíbený scénář investorů se vrací na obrazovky: A možná přijde i medvěd!
17:32Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?
17:21Tržby Kofoly loni stagnovaly, zátěží bylo Polsko
17:15Technická analýza: Eurokoruna odpočívá, zatímco s eurodolarem to cloumá
17:04Technická analýza: Nečekaný pokles zásob vynesl ropu do rezistentní oblasti, další růst může být složitý
16:47Tržní nálada se zvedla, ale opatrnost převládá. Eurodolar se koncem týdne konsoliduje  
16:41Jakub Lukáš: Důvěra ve Facebook je teď nahlodaná (video)
15:57Komodity nám možná říkají, že rok 2008 je zpátky
14:51Čína sleduje své občany. Pomáhá jí umělá inteligence
14:28Evropa nadále v červeném pod hrozbou obchodní války. Trhy v USA zatím neví kudy kam.  
14:24Kongres schválil rozpočet vlády USA, Trump hrozí vetem
13:14Co si odmítáme přiznat i deset let po pádu Bear Sterns
12:34Perly týdne: Zvířecí pudy na akciích, rozdělení ČEZu i Facebooku a ruské jedovaté pohádky
11:14Hra na škatulata? Bankovní sektor ve střední a východní Evropě je prý připraven
11:01Komerční banka, a. s. - konání řádné valné hromady 2018
10:48Pražská burza, německý DAX i další trhy v Evropě krvácejí. Trhy se bojí obchodní války
10:47Strašák obchodních válek obchází trhy, jenu však přihrává další body  
9:57Finanční trhy a tipy makléře: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 27. března v Hradci Králové!

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data