Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Freddie Mac ... díl druhý. Světlo na konci tunelu se stále neobjevuje

16.6.2003 14:17
Autor: 

Na konci minulého týdne jsme se dívali na událost, která nyní do jisté míry hýbe (nebo by alespoň měla hýbat) americkými akciovými trhy - změna ve vrcholném vedení jedné ze dvou největších amerických hypotéčních institucí, Freddie Mac. Kontury celé kauzy jsou v podstatě známy, problémem zůstává, že to jsou stále jen kontury a nic víc

Investoři ani dnes, týden po odchodu třech nejvyšších představitelů Freddie Mac, nejsou o moc chytřejší. Americká SEC a Ministerstvo spravedlnosti svými výroky jenom zamlžují celou situaci - nejprve s vážnou tváří oznámí vyšetřování ve společnosti, aby pak nebyli schopni ani doplnit jestli vyšetřují skandál rozsahu Enronu nebo "jenom" chyby v účetnictví. Office of Federal Housing Enterprise Oversight, státní instituce pověřená dohledem nad Freddie Mac a Fannie Mae, udělala velmi málo nebo skoro nic pro včasné odhalení tohoto problému a Kongres dokonce zvažuje její zrušení. Investiční banky, které v mnoha případech vydělávají miliony prodejem cenných papírů Freddie Mac a Fannie Mae, stále ve většině případů udržují doporučení "Buy". Na druhé straně - v zájmu zachování objektivity musíme přiznat - že při současném rozsahu známých faktů není lehké rozhodnout se pro výraznou změnu tohoto doporučení.

Největším problémem pro investory tedy zůstává, že neví co se doopravdy stalo. Podle oficiálních informací byl COO David Glenn propuštěn za podezření z manipulace s důkazy (vytrhl, resp. měnil obsah několika stránek svého diáře před tím, než jej předal vyšetřujícím orgánům). Proč měl ale COO potřebu odstraňovat stránky ze svého diáře a co na těchto stránkách bylo?

Podle další verze bylo představenstvo firmy velmi nespokojeno s prací třech propuštěných manažerů a vytýkalo jim, že firma je nyní nucena revidovat účetní výsledky za poslední 3 roky. Paradoxně ale totéž představenstvo tvrdilo, že zmíněná revize není nic tak světoborného a jedná se jenom o nesouhlas dvou účetních firem na metodiku účtování derivátů (které v sobě nesou inherentní rizika a jejichž "notional" objem může a nejspíše bude dosahovat desítek miliard dolarů). Tím, že firma tajuplně mlčí o okolnostech odchodu, jenom nahrává spekulacím a nepotvrzeným fámám o čestnosti a nečestnosti daných manažerů.

Posledním hřebíkem byla bouře, která se strhla ohledně "zlatého padáku" CEO Lelanda Brendsela. Částka USD 40 mil. se může na první pohled zdát jako přemrštěná, ale podle všech pozorovatelů je standardní jako pro jakéhokoliv jiného, déle sloužícího CEO. Tím, že firma tuto částku oznámila až po jistém naléhání, jenom přilila oleje do ohně a dodala kritikům munici, že "něco" skrývá.

Ani státní a federální orgány mnoho světla do celého případu nevnesly. Státní zástupce pro severní Virginii Paul McNulty nebyl schopen veřejnosti říci, jaký kriminální čin vlastně vyšetřuje ani jestli vůbec vyšetřuje nějaký kriminální čin. SEC - ekvivalent Komise pro cenné papíry - opět a znovu prokázala svoji neschopnost reagovat "on-line". Zatímco cena akcie Freddie Mac na NYSE dramaticky padala, SEC pouze oznámila že začíná formální vyšetřování (nic, co by investorům řeklo, co se doopravdy děje).

I nyní tedy zůstává mnohem více otazníků než odpovědí. Doufejme jenom, že si příslušné orgány včas uvědomí svouji chybu a konečně trhům dodají dost informací na objektivní posouzení vzniklé situace.

Petr Žabža


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2016
19:23Jak se stal z Portugalska ostrov stability
13:23Jak budou evropské banky vypadat za deset let?
9:49Víkendář: Zaspaly německé automobilky dobu?
9.12.2016
22:00Wall Street pokračovala ve spanilé jízdě; hlavní indexy zavřely na nových maximech
21:14Project Syndicate: Budoucnost řízení migrace
18:44Unavení draci (šest investičních témat pro rok 2017, díl třetí)
17:51Kofola: Pražská burza je prioritou, z varšavské odejdeme
17:38Euro prohlubuje ztráty, nervozita z italských bank se před víkendem vrací  
17:25Summary: Italské banky, Broadcom
17:07Týden na měnách: Menší, ale delší QE  
17:00Praha close – PX stoupal společně se západní Evropou, až na KB banky klesaly
15:13Týden technicky - Trendy pokračují: dolar roste, i ceny akcií. Ropa stále na maximech, zlato stagnuje
15:04Jaký bude rok 2017 na trzích podle Fidelity?
13:45Podaří se na trhu s ropou nastolit rovnováhu? Pokračování v sobotu
13:30České dráhy, a.s. - Společnost České dráhy, a.s. oznamuje zahájení výplaty sedmého úrokového výnosu počínaje dnem 25. ledna 2017
12:29Kuřáci si od května v restauraci nezapálí, rozhodla sněmovna
11:19Evropa směřuje k nejlepšímu týdnu od února i když banky ztrácí
10:53Václav Kmínek: Nízké úroky vybízejí k investicím do kvalitních dividendových titulů  
10:30Po volatilním čtvrtku se trhy konsolidují, euru i jenu zůstávají jejich ztráty  
9:27Český inflační super-skok

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data