Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednotný evropský trh finančních služeb by měl vzniknout do roku 2005

Jednotný evropský trh finančních služeb by měl vzniknout do roku 2005

16.6.2003 13:21
Autor: 

Pro uživatele Patria.cz jsme připravili další novinku – komentáře mezinárodní advokátní kanceláře Weinhold Legal k aktuálním tématům týkajícím se kapitálového trhu a obchodního práva. Advokátní kancelář Weinhold Legal byla založena v roce 1996. Od poloviny roku 2002 spolupracuje Weinhold Legal s poradenskou společností Ernst & Young a je začleněna do celosvětové sítě advokátních kanceláří sdružených do Ernst & Young Law Alliance, ve které působí okolo 2 700 právníků ve více než 50 zemích světa. Bližší informace o advokátní kanceláři Weinhold Legal naleznete ZDE.

Začátkem června Evropská Komise zveřejnila zprávu o postupu prací na tzv. Akčním plánu finančních služeb (Financial Services Action Plan), což je projekt zaměřený na vytvoření rámce pro jednotný trh finančních služeb uvnitř Evropské unie do roku 2005.

Ze 42 opatření, která podle původního plánu z roku 1999 měla být v rámci tohoto projektu přijata, již bylo vypracováno 34, pět dalších je v procesu vyjednávání a na přípravě posledních tří Komise ještě pracuje.

Z opatření vypracovaných v posledním období je možné zmínit především Směrnici o obchodování zasvěcených osob a manipulacích s trhem (Directive on Insider Dealing and Market Manipulation), přijatou 28. ledna 2003, dále návrh Směrnice o penzijních fondech (Pension Funds Directive) z 13. května 2003, jakož i navrhované úpravy čtvrté a sedmé Směrnice z oblasti práva společností (Company Law Directives) z 6. května 2003 pojednávající o ročních a konsolidovaných účetních závěrkách určitých typů společností, které ještě čeká závěrečné schválení Evropským Parlamentem.

K tomu, aby byl dodržen původní termín pro sjednocení evropského trhu finančních služeb, tj. rok 2005, je ovšem potřeba přijmout ještě několik dalších důležitých Směrnic, které mají zatím pouze podobu návrhu, zejména Směrnici o prospektu cenného papíru (Prospectus Directive), Směrnici o zdanění příjmů z úspor (Taxation of Savings Income Directive), Směrnici o nabídkách převzetí (Takeover Bids Directive), Směrnici o transparentnosti (Transparency Directive) a v neposlední řadě navrhovanou revizi Směrnice o investičních službách (Investment Services Directive).

Evropská Komise rovněž uvedla, že ve druhé polovině letošního roku, resp. v prvním čtvrtletí roku 2004, vypracuje návrhy zbývajících opatření, předpokládaných ve zmiňovaném Akčním plánu. Jedná se například o modernizaci osmé Směrnice z oblasti práva společností, pojednávající o statutárním auditu, jakož i přijetí desáté a čtrnácté Směrnice z téže oblasti, upravující fúze společností se sídlem v různých členských státech, resp. přemístění sídla společnosti z jednoho členského státu do státu jiného. Neméně důležité bude i předpokládané přijetí třetí Směrnice o praní špinavých peněz (Third Money Laundering Directive), druhé Směrnice o solventnosti v pojišťovnictví (Insurance Solvency II Directive) a Směrnice o dohledu nad zajišťovnami (Reinsurance Supervision Directive).

Problematika upravená v některých zmíněných Směrnicích již částečně byla transponována do české právní úpravy, resp. se objevuje v návrzích zákonů, jejichž přijetí se předpokládá ještě před vstupem ČR do Evropské unie (zde lze zmínit především připravovaný návrh zákona o podnikání na kapitálovém trhu). Řada těchto nově připravovaných pravidel evropské legislativy však bude vyžadovat prakticky ihned po našem vstupu do EU další citelné zásahy do stávající podoby českých zákonů přímo či nepřímo se týkající oblasti trhu finančních služeb.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)