Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
I přes české „ano“ vstupu do EU je pražská burza zmítána vlnou výprodejů

I přes české „ano“ vstupu do EU je pražská burza zmítána vlnou výprodejů

16.6.2003 11:38
Autor: 

Většina českých blue chips čelí v úvodu týdne masivnímu přílivu prodejních objednávek, když se pozitivní výsledek víkendového plebiscitu ohledně vstupu ČR do EU stal impulsem k vybírání zisků. Nelze říci, že začlenění naší země do EU je akciovými investory vnímáno negativně, nicméně objevují se názory, že většina pozitivních zpráv je již ve stávajících cenových úrovních zohledněna a nelze tedy vyloučit, že některé české blue chips by mohly ztrácet momentum. Hlavní indikátor pražské burzy přitom aktuálně propadá o 2,3% na úroveň 557,2 bodu, dosavadní objem obchodů realizovaných ve SPAD přitom dosahuje nestandardně vysokých 770 mil. Kč.

Nejhůře jsou prodejní vlnou zmítány akcie Českého Telecomu, které navíc čelí zprávám ohledně údajného záměru společnosti KPN prodat svůj 6,5procentní podíl v ČTc. Spekuluje se přitom, že tento balík více než 20 mil. akcií by mohl být alokován na veřejných trzích, což samozřejmě nezůstalo bez povšimnutí a tržní účastníci seslali kurs tohoto titulu o více než 6% níže. Na úrovních kolem 340 korun je však již patrná podpora kupců. Ochody s akciemi Českého Telecomu v tuto chvíli již dosáhly 555 mil. Kč, tj. více než 70% všech transakcí ve SPADu.

Co se týče ostatních titulů, pod tlakem prodejců se ocitají také akcie Komerční banky (-2,8%; 1920 Kč), Unipetrolu (-3,6%; 55 Kč) a Philip Morris ČR (-2,2%; 12725 Kč), naopak stranou paniky prozatím zůstávají akcie ČEZ, které ceně 113,4 Kč upisují jen nepatrných 0,3%.

Vladimír Vávra


Váš názor
  • blebiscit
    16.6.2003 15:33

    Spíš plebiscitu než blebiscitu, ne?
    upozornění
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu