Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co se vlastně děje ve Freddie Mac ?

Co se vlastně děje ve Freddie Mac ?

13.06.2003 14:39
Autor: 

Počátkem tohoto týdne nejenom americké akciové trhy zcela oprávněně vzrušila informace o nuceném odchodu několika vrcholných manažerů firmy Freddie Mac. Od pátku minulého týdne se cena akcie propadla o 21% a nyní se pohybuje na úrovni USD 47.35. Vzhledem k signifikanci možných problémů této společnosti, nejenom na americký trh s nemovitostmi, určitě neuškodí podívat se na ní trochu blíže.

Freddie Mac a sesterská Fannie Mae jsou evidentně dominantními hráči na trhu amerických rezidenčních nemovitostí, který dosahuje ohromující velikosti USD 6 bilionů. Posláním těchto firem je nakupovat od komerčních a hypotéčních bank jimi poskytnuté hypotéky - absorbujíce tak velkou většinu rizika z nich vyplývajícího - a zpětně jim tak uvolňovat finanční prostředky na poskytování dalších půjček. Nakoupené hypotéky pak Freddie Mac a Fannie Mae "zabalí" do jiných cenných papirů, které následně prodají obvykle institucionálním investorům. Díky tomu, že se jak Fannie Mae, tak Freddie Mac mohou honosit jistou formou vládní garance (byť ne 100%), jsou schopny získat finanční zdroje za sazby jen o něco málo vyšší než oficiální Treasury sazba.

Freddie Mac byl založen americkým Kongresem v roce 1970, Fannie Mae o pouhé dva roky dříve - 1978. Jejich historie je však mnohem delší a datuje se do období Velké deprese, kdy se americká administrativa prvně začala zabývat myšlenkou širší podpory trhu s nemovitostmi ve Spojených státech. Podle studie Kongresu z roku 2001 má "speciální status" Freddie Mac a Fannie Mae hodnotu minimálně USD 10 mld. za rok, především ve formě "úspory" na refinančních nákladech díky možností získávat finanční zdroje pod obvyklou tržní sazbou. Obě firmy se tak za posledních několik let dostaly mezi 35 největších firem z hlediska tržeb a podle mnoha účastníků trhu jsou prostě "příliš velké na to, aby padly".

Co se tedy od počátku tohoto týdne změnilo? V pondělí Freddie Mac oznámila, že na konci minulého týdne informovala SEC o podezření na manipulaci s firemními dokumenty ze strany bývalého prezidenta firmy Davida W. Glenna. Podle textu oznámení měl měnit obsah, resp. úplně zničit několik listů svého diáře, který měl být předán vyšetřovatelům, kteří zkoumají účetní praktiky firmy. Společně s D. Glennem byli propuštěni i CEO firmy a finanční ředitel. To vše ve světle lednového oznámení firmy, že bude nucena revidovat své účetní výkazy za poslední tři roky díky rozpornému názoru auditora - PricewaterhouseCoopers - na účtování derivátů.

Kritici obou institucí, jak ze strany americké administrativy, tak ze strany profesionálních investorů se shodují, že Freddie Mac i Fannie Mae si zaslouží podstatně větší dohled a kontrolu. Ta byla a je navzdory jisté formě vládní garance stále nedostatečná. Firma sama teprve loni v červenci souhlasila s tím, aby byly její finanční výkazy předkládány a zkoumány americkou SEC. I americký ministr financí John Snow nyní volá po podstatně těsnější regulaci a dohledu.

Strana odpůrců tohoto kroku však vytáhla do boje s protiargumenty. Jedním z nich je fakt, že těsnější kontrola a dohled velmi pravděpodobně povede k nižší "leverage" Freddie Mac a Fannie Mae. Zatímco komerční banky musí udržovat pohotový kapitál ve výši 11% jejich aktiv, u Freddie a Fannie je tento poměr pouze 4%. Druhým argumentem je názor, že povinná registrace všech emitovaných instrumentů u SEC (dosud nepovinná) bude stát Freddie a Fannie cca USD 250 mil. na dodatečných nákladech v letošním a příštím roce. To by se nepochybně projevilo ve vyšších sazbách hypoték pro konečné spotřebitele.

Investoři jsou nyní rozpolceni mezi oběma tábory. Pokud přijmeme argumentaci, že trh má vždy pravdu a podíváme se na vývoj ceny akcie (viz. výše) je nám ihned jasné, která strana převažuje. Pokud někdo argumentuje, že náklady na zajištění a udržování striktní kontroly nad institucemi dominujícími 42% trhu s nemovitostmi v USA povedou k jejich nižším ziskům, má jistě pravdu. Podle mého názoru je ale lepší obětovat několik centů z EPS než platit za další Enron.

Petr Žabža


Váš názor
 • bilion
  16.06.2003 12:00

  Rád bych se zeptal pana Žabžy co říká na dluh naší země,zejména na vliv české koruny.Nezdá se Vám že se to jednou pořádně urve,možná až dluh naroste na bilion????Jinak k Freddie Mac a americkému účetnictví bych dodal okřídlenou větu "kdo je bez viny ať hodí kamenem" .........pozor z ameriky letí oblak meteoritů!!!!!!
  miki
  • RE: Dluh ČR...
   16.06.2003 14:45

   Velmi nerad bych fušoval do řemesla kolegovi Davidu Markovi, který pracuje v Patria Online jako makroekonom a otázka vlivu zadlužení ČR na kurs koruny je mnohem spíše pro něho. Kontaktuje ho přes email info@patria.cz a určitě se Vám dostaně odpovědi. Petr Žabža
 • re
  13.06.2003 16:10

  Zpráva tohoto kalibru může být docela zajímavou roznětkou pro americký trh nemovitostí potažmo i americkou ekonomiku.....já osobně nepředpokládám, že by tam byly nějaké nekalé účetní praktiky. To, čeho se obávám je to, že se invesoři stanou nervózními a mohou začít ve výprodejích Fred´s dluhů ....a to může mít docela zajímavé důsledky - nejdříve fakta okolo 60 % bank s aktivy pod 100mil. USd a 20 % bank s aktivy na 1 mld. USD drží jejich dluhy ve výši přesahující 50 % svého kapitálu.....což může dopadnou tak, že banky odmítnou kupovat tyto dluhy, nastanou problémy s likviditou a je tu problém jako vyšitý...a to může být rána jako hrom. Nechci být zlým prorokem, ale i tato varianta může nastas, ačkoliv její pravděpodobnost je prozatím velice nízká....
  Ilja Muromec
  • bilion
   17.06.2003 6:00

   Tak se pozná odborník,........výborně ivánku výborně.Máte u mě další body.
   miki
Aktuální komentáře
25.02.2021
22:02Vyšší výnosy dluhopisů zavinily krvavou lázeň na Wall Streetu  
17:38AutoZone a hlad po hodnotových akciích
17:18Výnosy strmě stoupají a roste tlak na akcie. Další ztráty pro korunu  
16:36Moderna má objednávky na vakcínu za 18,4 mld. USD  
15:42Gates: Pokud nejste nejbohatší na světě, nekupujte bitcoiny
15:19Ekonomika USA rostla koncem roku mírně rychleji, než se čekalo
14:53Bayer má nejvyšší ztrátu v historii, prodělal 10,5 miliardy eur
13:42Pivovar AB InBev po loňském poklesu čeká letos růst zisku i tržeb
13:42Prognóza Patrie: Kvartální zisk Erste klesl o 30 %, hlavně kvůli nákladům na riziko  
13:10Komentář analytika: Nvidii pomáhá kryptotěžba  
12:28Přelomový zákon v Austrálii: Facebook a Google mají platit médiím za zprávy
12:19Pozitivní očekávání v průmyslu vs. skepse spotřebitelů (komentář analytika)
11:14Ze zpráv profitují komodity i akcie na úkor dluhopisů. Koruna dál pod tlakem  
10:43Oppenheimer: Mění se makroekonomické prostředí a s ním přichází řada změn na akciích
10:03AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. zveřejňuje zveřejňuje výroční zprávu fondu
9:44Přichází obrat na hypotečním trhu? ČSOB zvyšuje sazby, růst avizuje guvernér ČNB
9:09Rozbřesk: Covid sráží korunu, nálada v české ekonomice ale pandemii navzdory roste...
8:58Powell: Naplnění inflačního cíle Fedu může trvat přes tři roky
8:54Můžeme si ujasnit, o co tu jde? GameStop za den na víc než dvojnásobek
8:53CD Projekt dodá svůj patch později, Izrael slaví úspěchy s vakcínou a futures se dnes zelenají  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
  Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
  Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
  Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
  Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
  International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
  7:00BASF SE (12/20 Q4)
  7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
  14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
  14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
  15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university