Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová produkce: světlý bod českého hospodářství v roce 2003

Průmyslová produkce: světlý bod českého hospodářství v roce 2003

12.6.2003 9:23
Autor: 

komentář doplněn
Průmyslová produkce se v dubnu meziročně zvýšila o 5,6% po březnovém zvýšení o 7,0%. Tržby z průmyslové činnosti vzrostly o 6,0%. Mimořádně vysoký přírůstek zaznamenala produktivita práce (+9,7%), zatímco mzdy pokračovaly v uměřeném růstu (+5,2%). Z průmyslových odvětví se produkce výrazně zvýšila především v plastikářství a gumárenství (+13,5%) a pozitivní tendenci potvrdila také výroba dopravních prostředků (+17,6%). Gumárenský a plastikářský průmysl dosáhl dvouciferného meziročního zvýšení produkce již pošestnácté v řadě. Přestože váha tohoto odvětví na celkové produkci není příliš velká (cca 4%), díky rychlému růstu produkce přispívá toto odvětví k růstu celkové průmyslové výroby pravidelně 0,5 až 1,0 procentním bodem. Pro celkové údaje je ovšem důležitější znovuoživení růstu v automobilovém průmyslu. V druhé polovině roku 2002 v tomto sektoru došlo k výraznému zpomalení růstu produkce a v některých měsících dokonce došlo k poklesu, od února letošního roku se ovšem situace opět obrátila k lepšímu. V dubnu v tomto odvětví rostla produkce vůbec nejrychleji z celého průmyslu. Nutno ovšem upřesnit, že za růstem produkce v automobilovém průmyslu nestojí výroba osobních automobilů, ale nákladní automobily a dodávky dílů pro montáž automobilů. Výroba dopravních prostředků se podílela téměř polovinou na růstu celkové průmyslové produkce.

Příznivě se nadále vyvíjí relace mezd a produktivity práce. Zatímco průměrná mzda se meziročně zvýšila o 5,2% (reálně o 5,3%), produktivita práce vzrostla o 9,7%. Jednotkové mzdové náklady již poosmé v řadě meziročně klesly. Právě v příznivé relaci mezd a produktivity práce lze hledat jeden z důvodů udržení solidního růstu průmyslové produkce. Přizpůsobení obtížné situaci na exportních trzích ovšem došlo nejen skrze zpomalení tempa růstu mezd, ale také snížení počtu zaměstnanců v průmyslu (meziročně o 3,3%). Na vzestupu nezaměstnanosti v posledním roce se propouštění v průmyslu podílí 80 procenty.

V květnu by měl být vinou kalendářních variací růst produkce v průmyslu o něco pomalejší, nicméně i nadále očekáváme udržení současného tempa růstu. Za celý rok by se podle našich projekcí měla průmyslová výroba zvýšit o 5,3%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university