Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Návrh dohody o rozšíření Evropského hospodářského prostoru hotov

ČTK: Návrh dohody o rozšíření Evropského hospodářského prostoru hotov

10.06.2003 18:27
Autor: 

BRUSEL 10. června (zpravodajka ČTK) - Evropská komise dnes oznámila, že se minulý týden podařilo sjednat dohodu o vstupu deseti přistupujících zemí do Evropského hospodářského prostoru (EHP). Tento prostor rozšiřuje oblast vnitřního trhu Evropské unie na Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Rozšířením EU se tento prostor rozšíří z nynějších 380 milionů na 475 milionů lidí.

Hlavními problémy nelehkého jednání o smlouvě přistupující desítky do EHP byly příspěvky, které unii platí tři země Evropského sdružení volného obchodu (ESVO), a regulace obchodu s rybími produkty.

Obchod mezi kandidátskými zeměmi a Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem zatím upravovaly dohody o volném obchodu. Po rozšíření se to změní. Island, Lichtenštejnsko a Norsko se totiž nepodílejí na politice rybolovu a na společné zemědělské politice EU. Jejich vývoz ryb, rybích a zemědělských produktů do EU proto pokrývá složitý systém kvót a tarifů. Jednalo se tedy o jejich zvýšení tak, aby po rozšíření uspokojily poptávku po severském rybím zboží v přistupujících zemích.

Dohodu doposud blokovalo Polsko kvůli obavám, že stanovené kvóty jeho průmyslu zpracování ryb nepostačí. Mluvčí komise Diego Ojeda dnes v Bruselu potvrdil, že obavy se podařilo překonat. Pokud jde o finanční otázku, Norsko, Lichtenštejnsko a Island přispívají EU na odstranění ekonomických a sociálních nerovností na území jednotného trhu. Unie chtěla příspěvky zvýšit; tvrdila, že vnitřní trh se rozšíří, což prospěje i zemím ESVO.

Norsko, Island a Lichtenštejnsko podle komise během příštích pěti let unii poskytne 600 milionů eur právě na odstranění nerovností vnitřního trhu deseti nováčků, Portugalska, Španělska a Řecka. Tyto peníze půjdou na projekty v oblasti životního prostředí, řízení lidských zdrojů nebo péče o děti. Česká republika z nich dostane 8,09 procenta, Slovensko 5,39 procenta.

Norsko kromě toho zaplatí 567 milionů eur. Tyto peníze mají usnadnit začlenění nových zemí EU do vnitřního trhu. Z této částky bude Česku náležet 11 procent a Slovensku 6,7 procenta. Podle české mise teď dostanou návrh smlouvy k rozboru země EU, přistupující země, Evropská komise i státy ESVO. Dokument by měl být podepsán do konce července. Pak ji musí všichni signatáři ratifikovat. Vstoupit v platnost má se Smlouvou o přistoupení.

Evropský hospodářský prostor byl založen v roce 1992. Rozšiřuje pravidla fungování jednotného vnitřního trhu EU, hlavně jeho čtyři svobody - volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob, na Norsko Lichtenštejnsko a Island. Čtvrtý člen ESVO Švýcarsko dohodu v roce 1992 odmítlo.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data