Člen bankovní rady Evropské centrální banky Klaus Liebscher řekl dnes novinářům, že v zájmu ekonomiky eurozóny je silná měna. Současný tržní kurz eura (1,1715 USD/EUR) mu prý nevadí. V podobném duchu, ale z opačné pozice, se však včera vyjádřil i samotný prezident USA George Bush: "politika této vlády je politikou silného dolaru."
Z jaké pozice mluví Evropa a z jaké Spojené státy? Kdo má silnější slovo a jaká měna posílí? Zmíněné výroky, které rozhodně nejsou ojedinělé, nelze považovat za paradoxní a protichůdné. Komentáře je potřeba nazírat v širších souvislostech. ECB je tlačena ke stanoviskům k příliš silnému euru, které může poškozovat evropské exportéry, ale pomáhá jí snižovat inflaci, Spojené státy se zase obávají přiznat, že slabší dolar pomáhá tamní ekonomice a je nezbytný pro zkrocení deficitu na běžném účtu platební bilance.
Závěr: (1) obě strany vlastně říkají to, co se od nich čeká, (2) poněkud větší váhu mají komentáře USA, negativní projevy a náznaky ustoupení od politiky silného dolaru působí na americkou měnu jako velmi špatně. (3) Eurodolarový kurz si nakonec hledá sám rovnováhu a výroky bankéřů a politiků působí neutrálně.
Na otázku, proč euro po snížení sazeb ECB posílilo, odpověděl Liebscher, že za vším stojí tržní fundamentální valuace, se kterou lze jen souhlasit. "Vždy jsme tvrdili, že máme zájem o stabilní a silné euro," řekl Liebscher, který je zároveň guvernérem rakouské centrální banky. Bush přitom včera řekl, že užší úrokové rozpětí mezi eurozónou a Amerikou povede k postupnému oslabení eura.
(Radim Krejčí, zdroj: Reuters)