Kurz koruny byl dnes extrémně klidný, odpoledne česká měna mírně oslabovala na denní minimum 31,36 Kč za euro, v závěru seance se však vrátila zpátky na 31,30. K dolaru koruna posílila na závěrečných 26,66 Kč/USD, když se americká měna začala již před obědem propadat k euru.
Obchodování s českou korunou bylo dnes čistě technické, podstatný vliv měl eurodolarový trh, a to jak na kurzu Kč k euru, tak samozřejmě i k dolaru. Ve střední Evropě byl klid až na Polsko, zlotý začal oslabovat se "silnými" výroky premiéra Millera, který indikoval rovnou daň, mírnější rozpočtovou disciplínu a pozdní přijetí eura. Polský kabinet pravděpodobně čekají výrazné personální změny a případná politická nestabilita by mohla ohrozit nejen zlotý, ale i korunu a forint.
Zítra bude koruna i nadále klidná, neočekáváme, že by kurz reagoval na údaje o stavební výrobě poté, co dnes naprosto přešel důležitý údaj o HDP, inflaci a nezaměstnanosti. Důležitější bude záznam z jednání bankovní rady ČNB, který ukáže, jak centrální bankéři hlasovali o sazbách a co si myslí o inflaci. Kurz koruny by mohl zůstat kolem 31,30 Kč za euro, pravděpodobné je úzké pásmo 31,30 až 31,40 Kč/EUR, při výrazném proražení úrovně 31,30 by však naše měna mohla posílit až k 31,15.
Dolar dnes k euru od rána oslaboval, celkově se posunul zhruba o jeden cent níže (1,1680 - 1,1780), na nynějších 1,1750 USD za euro. Eurodolarový trh byl bez impulsů, výjimkou je odpolední výrok prezidenta Bushe, který v odpovědi na otázku novinářů potvrdil trvání americké politiky silného dolaru a zmínil, že užší úrokový diferenciál by měl působit proti euru.
Britská vláda se dnes ústy ministra financí Gordona Browna postavila v parlamentu proti přijetí eura. Ekonomické podmínky na takový krok prý ještě nedozrály a nedozrají ani za rok nebo dva. Libra díky tomu k euru oslabila na aktuálních 0,7138 GBP/EUR (-1,7%). K dřívějšímu přijetí eura Brity by mohlo vést referendum, pokud bude vyhlášeno. Brown rovněž odmítl návrat Británie do systému ERM, který byla země nucena opustit na začátku 90. let mj. zásluhou spekulací známého George Sorose.
Radim Krejčí