Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fórum: Povede rozpočtová reforma k pádu koaličního kabinetu?

Fórum: Povede rozpočtová reforma k pádu koaličního kabinetu?

10.6.2003 14:09
Autor: 

Vládní návrh reformy veřejných financí je již delší dobu znám, všichni asi také víme nebo tušíme, co je konkrétním cílem reformy a proč je potřeba finance reformovat. Nepřímé daně se budou zvyšovat, rozuměj harmonizovat s Evropskou unií, přímé daně by měly jít dolů. Celkovým efektem by mělo být snížení deficitu rozpočtů zhruba na 4,0% HDP v roce 2006.

Proti současné koncepci vládní reformy protestují na jedné straně odbory a někteří zaměstnanci, kteří ji považují za příliš razantní a málo soustředěnou na vyšší příjmové skupiny. Na straně druhé je reforma kritizována jako málo ambiciozní, když neobsahuje téměř žádné prorůstové a motivační prvky. Zahraniční se nám potom může jen vysmívat (podle toho, která strana převažuje), neboť tamní reformy, například na Slovensku, jdou hluboko za rámec českých ambicí.

Existují alternativní koncepce k vládní reformě, resp. co nabízejí kritici? Odbory poukazující na miliardové úniky a "tunely" zveřejnily svůj názor již v lednu. Dvacetistránkový dokument je však bohužel spíše obsáhlou kritikou vládního návrhu, než konstruktivní koncepcí. Jak se ČMKOS nechaly minulý týden slyšet, nejvíce jim vadí sociální škrty a nedostatečné posílení příjmové strany rozpočtu.

Slovenská vláda odsouhlasila zavedení rovné daně se sazbou 19%. Deník SME napsal, že reformu mohou Češi jen závidět, neboť staví pevné základy ekonomice, i když Češi již mají obrazně již i zdi. Rovnou daň ještě zváží i polský kabinet. Podobný koncept navrhuje ODS, která již minulý rok před volbami nabídla 15procentní rovnou daň. Mnoho institucí (včetně Patria) si však myslí, že koncept rovné daně, ač pozitivně hodnocen, je se sazbou 15% neufinancovatelný. ODS chce v nejbližších dnech přijít s novým návrhem, který však bude pravděpodobně opět vycházet z rovné daně 15%. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka by mohla česká ekonomika se správnou reformou růst o 5 až 7 procent ročně.

Podle ODS by se měla zavést striktní rozpočtová disciplína, která by ale nedovolovala fiskálně stimulovat ekonomiku v recesi. Na druhou stranu by omezila možnosti zadlužování státu, ke kterým je vláda de facto odbory tlačena.

Co je vlastně ve hře? Je to budoucí ekonomický růst v České republice spojený s růstem životní úrovně, jen názory na jeho dosažení se liší. Kromě toho je to ale také distribuce ekonomického blahobytu a příspěvku ekonomického růstu mezi jednotlivé sociální skupiny- zde je patrný odlišný pohled odborů. A za zmínku stojí i EU a euro, podle požadavků na vstup do unie i do zóny s jednotnou měnou je například strop deficitů 3% HDP prostě nutný a ekonomicky prospěšný.

Opoziční strany se shodují, že proces prosazování koaličního návrhu rozpočtové reformy může vést k pádu vlády a k předčasným volbám, které by podle posledních volebních průzkumů s přehledem vyhrála ODS, nebo k vytvoření "duhové vlády" s účastí všech stran mimo KSČM.

Měla by současná vláda padnout? Jakou rozpočtovou reformu preferujete? Je návrh současné koalice příliš ambiciozní? Jaký máte názor na rovnou daň? Uvažují odbory racionálně a realisticky? A co ODS? Vaše mínění můžete sdělit ve Fóru ZDE. Téma aktuálního Fóra zní: Povede rozpočtová reforma k pádu koaličního kabinetu?


Váš názor
 • Reforma pád vlády je žádoucí
  10.6.2003 13:27

  Je nanejvýš nutné,aby určité skupiny obyvatelstva této země přestaly žít na úkor jiných. Bezbřehý socialismus Špidlovy vlády prohlubuje na desítky let zadluženost,bez jakéhokoliv smysluplného východiska. To vše samozřejmě zaplatí naše děti.Ale až jim bude předložen krutý účet budou již dnešní odboráři a socialisté dávno za vodu,podobně jako jsou za vodou bývalí komunističtí mocipáni/Jakešové Hofmanové,Štrougalové,Bilakové a jiní/. Takže zbývá pouze závidět Slovákům,že se umí o svoji budoucnost postarat lépe než Čecháčkové. U nás jako vždy mnoho slov,málo skutků a hodně zlodějů. Neboť parazitovat na druhých,schopných a pracovitých je státem organizovaná zlodějna,při které samozřejmě zbyde i na organizátory. Chce to změnu.A ryba smrdí vždy od hlavy.Jinak se budeme muset smířit s tím,že schopní a pracovití půjdou na Slovensko a Romové a jim podobní poživatelé sociálních dávek půjdou do Čech. Jsem zvědav co potom budou odboráři a socialisté přerozdělovat,že by svoje majetky,které si t.z.v.nahospodařili?? nevím.
  Mirek
  • ODS a socdem. Jaký je v tom rozdíl?
   10.6.2003 18:08

   Mezi určité skupiny žijící na úkor jiných, patří valná většina spokojených voličů ODS. ODS má nejsilnější voličskou základnu v Praze, kde si, právě díky ODS a socdem, komunisty odekretovaní poskoci odkoupí od města byty za desetinu tržní ceny. Takto získanou výhodu samozřejmě již danit nebudou. Tomu říkám odliv státních peněz, řádově srovnatelný snad jen "vyšikuldací" podniků a bank z let Klaunovlády. K vámi zmiňované zadluženosti podstatnou měrou přispěla činnost stranické banky IPB a úvěrový klientelismus za dob neomezené vlády ODS. Slováci mají jednu výhodu - paradoxně je to ta věčně slabá, umírající, rozpadající se, široká, rozhádaná, koalice, kterou spojuje jen hrozba jednoho velkého neřáda. Jinak schopní a pracovití nepůjdou na Slovensko, ale do EU. Omezení ohledně volného pohybu pracovních sil se velmi rychle eliminují pouze na pozice s nízkými příjmy. Mimochodem, zkuste se podívat na průměrné mzdy v SR a pak o tom znovu popřemýšlejte :-) Čest a ať vám vydrží vaše nadšení pro Velkého Lodivoda. Vždyť každý slušný člověk si našeho génia váží. A někteří oceňují zejména grácii, se kterou se mu podařilo zmařit vyšetřování úplatkářské aféry. Použít k maření vyšetřování pány z auditorské firmy a pak svůj postup ještě prohlašovat za vzor ctnosti pro všechny politické strany, tomu říkám výkon.
   Emzák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data