Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost klesá - příznivý sezónní vliv je v květnu nejsilnější

Nezaměstnanost klesá - příznivý sezónní vliv je v květnu nejsilnější

9.6.2003 9:13
Autor: 

komentář doplněn
Míra registrované nezaměstnanosti ke konci května poklesla podle našeho očekávání o dvě desetiny procenta na 9,4%. Počet registrovaných nezaměstnaných se snížil o 12 582 ve srovnání s koncem dubna, na celkových 496 778 osob. Počet volných pracovních míst se ve srovnání s koncem dubna zvýšil o 2,8%.

V novodobé historii ČR se ještě nestalo, aby se míra nezaměstnanosti v květnu zvýšila a tuto tradici neporušil ani letošní rok. Květen je měsícem nejsilnějšího příznivého sezónního výkyvu, za kterým stojí nabídky pracovních míst sezónního charakteru ve stavebnictví, lesnictví a cestovním ruchu. Po sezónním očištění se míra mírně zvýšila. Tempo růstu nezaměstnanosti se ovšem v poslední době výrazně zpomalilo. Bude ještě zapotřebí několik měsíců počkat, abychom mohli tvrdit, že se negativní fáze vývoje trhu práce blíží ke konci. Prozatím přináší každý měsíc nové rekordní hodnoty sezónně očištěné míry nezaměstnanosti, přičemž se prohlubuje jak cyklická, tak strukturální složka nezaměstnanosti. Dnešní údaje o růstu české ekonomiky ukázaly, že hospodářský růst nadále zaostává za svým potenciálem, díky čemuž se rozevírá mezera výstupu. Podle našeho odhadu zvyšuje tento faktor míru nezaměstnanosti v ČR zhruba o půl procentního bodu. Za zbytkem stojí strukturální nezaměstnanost, o níž detailněji pojednává naše analýza Soumrak na trhu práce v ČR: vývoj strukturální nezaměstnanosti.

Obrat ve vývoji trhu práce očekáváme na přelomu letošního a příštího roku, pokud se ovšem naplní neustále odsouvané oživení na západoevropských trzích. Na konci letošního roku by podle našeho odhadu měla míra nezaměstnanosti dosáhnout 10,1%. Průměrná míra nezaměstnanosti by letos měla činit 9,9% po loňských 9,2%. V lednu 2004 by měla nezaměstnanost stanout na hodnotě 10,6% a vytvořit tak historický nejvyšší zápis.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data