Dnes ráno se ve zprávách agentury Bloomberg objevila opět velmi zajímavá citace - Doug Cote, spravující USD40 mld. v ING Aeltus Asset Management ve městě Hartford (stát Connecticut), včera v euforické reakci na vývoj amerických akciových indexů poznamenal, že "...spotřebitel se zdá být stále silný, takže trh se zatím nestará o negativní data týkající se zaměstnanosti." Na podobné nótě - "Na trhu je nyní mnoho správců majetku a portfolio-manažerů, kteří mají větší obavu z toho, že je mine růst trhu než z toho, že je trh potká cestou dolů."
Jen pro připomenutí - včera bylo oznámeno, že počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti vzrostl v posledním týdnu na 442 tisíc (proti očekávání 420 tisíc) a indikátor nových objednávek výrobců (factory orders) propadl v dubnu o ohromujících 2.9% (trh pracoval s odhadem -1.6%). Stěží se tedy jedná o data, která by kohokoliv opravňovala k tvrzení, že spotřebitel je silný. V situaci, kdy míra nezaměstnanosti v dubnu pravděpodobně dosáhla 6.1% (přesně se to dozvíme dnes ve 14:30) a firmy se netají dalšími plány na propouštění, je opravdu velmi nebezpečné podobný trend ignorovat. Od profesionála, který navíc spravuje peníze svých klientů je to skoro na žalobu.
Druhé téma, které poslední dobou rezonuje ve finančním tisku, v televizi a na internetu je představa, že pokles hodnoty dolaru je pro americkou ekonomiku a potažmo pro akciové trhy zdravý. Pomineme-li fakt, že pokles ceny jakéhokoliv aktiva je stěží důvodem k radosti, je tu ještě několik dalších vlivů, které by měly být brány v úvahu. Prvním z nich je fakt, že nechat měnu klesnout "jenom trochu" a doufat, že se na námi vybrané úrovni zastaví, je dětinské. Pohyby na měnovém trhu jsou vždy bez výjimky dlouhodobější, než se původně předpokládalo, a ve většině případů výrazně přesáhnou požadovanou úroveň.
Druhým faktorem je velmi nebezpečná situace, kdy v zájmu vlastního ekonomického oživení Spojené státy "exportují" své problémy za hranice. Tím, že se americké produkty stanou v očích zahraničních kupců levnější, dá se spekulovat na jejich větší prodejnost. Firmy si vyprázdní sklady a ekonomika se pravděpodobně znovu rozběhne. Na druhé straně však podobná situace může utlumit poptávku po evropském zboží - v situaci, kdy ECB snižuje úrokové sazby o 50bps ve snaze podpořit evropskou ekonomiku to lze stěží vítat s nadšením.
Posledním faktorem, který by měl amerického investora a spotřebitele děsit nejvíce, jsou slova zástupců americké administrativy, jmenovitě ministra financí Johna Snowa. Ten nad osudem (navzdory všem záchranným brzdám ze strany prezidenta G. Bushe) amerického dolaru v podstatě zlomil hůl - pokud nejvyšší finančník země řekne "prodejte naší měnu", něco je špatně.
Petr Žabža