Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaklínadlo jménem deflace – výzva tohoto desetiletí (I)

Zaklínadlo jménem deflace – výzva tohoto desetiletí (I)

06.06.2003 11:20
Autor: 

Pojem deflace se v posledních dnech a týdnech skloňuje stále častěji. Přesto na svou sestru inflaci má stále co dohánět. Vyhledávač Google nalezne zhruba 3 540 000 odkazů při zadání klíčového slova inflace, k deflaci najde jen 264 000 linek, tj. 13x méně. Českých stránek obsahujících slovo inflace je přibližně 30 200, deflaci zmiňuje 1 650 stránek, tj. 18x méně.

Impulsem k zájmu o deflaci bylo především varování Mezinárodního měnové fondu. MMF varoval před deflační nákazou a vysokou pravděpodobnost přiřknul zejména Německu. Dalšími kandidátem je podle IMF Švýcarsko a prohloubit by se mohla deflace v Japonsku a Hongkongu. Vývoj inflace v těchto zemích znázorňuje následující graf (data pro tento a následující grafy pochází z databáze MMF). Blízko jednoprocentní inflace se pohybují také Dánsko, Rakousko, Finsko a Belgie.

Deflace představuje pokles cenové hladiny. Deflace ovšem nemusí nutně odpovídat zápornému znaménku před změnou cenového indexu. Tradiční Laspeyresovy indexy inflaci mírně nadhodnocují. Odchylka, kteáé se nazývá Boskin-bias, byla v USA odhadnuta na 0,8 až 1,6 procentního bodu (pro meziroční inflaci). Německá Bundesbanka jí odhaduje na 0,75 procentního bodu. Ve skutečnosti se tedy Německo do deflace již ponořilo, neboť v květnu inflace v Německu klesla na 0,7%.

Odkud se berou tendence k jevu, který ještě donedávna skloňovali jen studenti ekonomie před zkouškou z makroekonomie? Příčin je více. Jedním z klíčových faktorů je existence produkční mezery, tj. stavu, kdy je výkonnost ekonomiky pod svými potenciálními možnostmi. Relaci mezi inflací a růstem ekonomiky (resp. zaměstnaností) nám popisuje stará dobrá Phillipsova křivka. Deflaci se dobře daří také v zemích, kde se do potíží dostal bankovní sektor. Učebnicovým příkladem je Japonsko. Německo tuto hypotézu potvrzuje. Tempo růstu objemu úvěrů se v současnosti pohybuje kolem nuly a ekonomický ústav DIW charakterizoval situaci na německém bankovním trhu jako credit crunch.

Často bývá zmiňována také souvislost se splasknutím bubliny na akciových trzích. Prudký pokles ceny akcií a hodnoty podílových listů snížil bohatství domácností a následně agregátní poptávku. Propad na akciových trzích zasáhl také bankovní sektor a jeho ochotu poskytovat úvěry.

Pod deflačním kotlem v Německu nyní přitápí také výrazné posílení eura vůči ostatním měnám. Přesně před rokem si mohl Američan koupit euro o 26 procent levněji. Dovozní ceny se v březnu meziročně snížily o 3%, a to ještě euro čekala hlavní část jeho letošního tažení světovými devizovými trhy.

David Marek

druhou část analýzy naleznete ZDE


Váš názor
 • deflace a Cina
  06.06.2003 12:48

  nedavno jsem cetl na money.cnn zajimavy clanek na toto tema a tam byla uvedena zajimava myslenka o vlivu udrzovani cinske meny na velice podhodnocene urovni (vlada udrzuje fixni kurs k dolaru, takze po velkem oslabeni dolaru, oslabila i cinska mena => deflacni tendence) Nebo-li pekny trade-off Cina ma vysoky rust za cenu stagnace a deflace v Evrope a v USA. Jaky na to mate nazor? Neprecenuji trochu vliv cinske ekonomiky?
  • Čína
   06.06.2003 15:13

   V současné době, kdy Japonsko a EU balancují na hraně recese a hospodářství USA stále nemůžýe dosáhnout svého potenciálu, je každá konkurenční výhoda vítána. Navázání na dolar se stalo právě takovou výhodou stalo. Myšlenka vývozu deflace a stagnace skrze oslabení dolaru se skutečně prolíná řadou analytických reportů renomovaných bank. A co se týče Číny, váha její ekonomiky na celosvětové produkci se zvýšila z 3,4% v roce 1980 na 12,0% v roce 2001, čímž se dostala na druhou pizici za USA. Pro srovnání podíl Německa je 4,5%, Francie 3,2%, UK 3,1%.
   David Marek
Aktuální komentáře
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data