Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nízké úrokové sazby a dotace z EU snížily schodek běžného účtu platební bilance

Nízké úrokové sazby a dotace z EU snížily schodek běžného účtu platební bilance

04.06.2003 10:20
Autor: 

komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance se v 1. čtvrtletí snížil na 16,3 mld. Kč (553 mil. USD) z 28,2 mld. Kč (778 mil. USD) loni v prvním kvartálu. Přebytek finančního účtu klesl na 35,3 mld. Kč (1199 mil. USD) z 51,9 mld. Kč (1431 mil. USD). Nicméně příliv přímých zahraničních investic, který dosáhl 33,4 mld. Kč (1134 mil. USD), klesl jen mírně.

Na úvod je nutno upozornit na revize dat za jednotlivá čtvrtletí loňského roku (viz. následující tabulky). Příčinou revize je především zpřesnění odhadu reinvestovaného zisku, který je součástí bilance výnosů. Reinvestované zisky zahraničních investorů jsou z pohledu platební bilance imaginární finanční operací, neboť ve skutečnosti nedochází k finančním tokům mezi ČR a zahraničím. Na jedné straně znamená reinvestovaný zisk zápornou položku v bilanci výnosů spadají do běžného účtu, na straně druhé představuje stejně velkou kladnou položku v přílivu přímých zahraničních investic zaznamenaných ve finančním účtu platební bilance.

Revize roku 2002:

Tab. 1 : Revize běžného účtu v roce 2002

Běžný účet (mld. Kč)

1Q/02

2Q/02

3Q/02

4Q/02

Původní údaje

-21,5

-23,0

-41,4

-35,4

Revidovaná data

-28,2

-31,0

-47,5

-41,4

Rozdíl

6,7

8,0

6,1

6,0

Tab. 2 : Revize finančního účtu v roce 2002

Běžný účet (mld. Kč)

1Q/02

2Q/02

3Q/02

4Q/02

Původní údaje

45,3

178,3

91,9

24,8

Revidovaná data

51,9

184,8

98,5

31,4

Rozdíl

-6,6

-6,5

-6,6

-6,6

Běžným účtem zahýbaly úroky, dotace z EU a zajišťovny

Běžnému účtu platební bilance v 1. čtvrtletí letošního roku pomohly především tři faktory. Prvním z nich byly nízké úrokové sazby, které snížily objem vyplácených výnosů z českých dluhopisů do zahraničí. Schodek v bilanci výnosů se díky tomu snížil na 22 mld. Kč z 30,6 mld. Kč ve stejném období loňského roku. Druhým faktorem je dotace ve výši 4 mld. Kč od Evropské unie na odstraňování povodňových škod, která se objevila v bilanci běžných převodů. Tu navíc vylepšily 3 mld. Kč, které tuzemským pojišťovnám vyplatily zahraniční zajišťovny také v souvislosti s loňskými povodněmi. Mírně se snížil také schodek obchodní bilance. Za to bilance služeb zaznamenala pokles přebytku o necelých šest miliard. Nejvíce se snížily příjmy z prodeje telekomunikačních služeb, právních, technických služeb a služeb výzkumu a vývoje.

Finanční účet: sháňka po zahraničních dluhopisech

Změny na finančním účtu byly především záležitostí obchodu s dluhopisy. Kvůli nízkým výnosům domácí investoři začali ve zvýšené míře nakupovat zahraniční dluhopisy. Výnosová křivka v ČR (zero coupon) se sice pohybuje mírně nad eurovou křivkou, ve srovnání s Polskem, Maďarskem, ale i Velkou Británií jsou ovšem české dluhopisy „drahé“. Navíc domácí finanční sektor již dlouho charakterizuje přebytek likvidity, který je nutno nějak investovat. Primární vklady bank, penzijních fondů a stavebních spořitelen neustále rostou. Úvěry se sice v dubnu konečně po více než čtyřech letech sice zvýšily, ale o expanzi se zatím mluvit nedá. V repo operacích, což není zrovna nejatraktivnější investiční příležitost, se aktuálně otáčí více 500 mld. Kč. Poptávka v aukcích domácích státních dluhopisů, stejně jako v aukcích státních pokladničních poukázek, bývá několikanásobně vyšší než nabídka. Proto je logické, že se pozornost při nízkých domácích výnosech obrací k zahraničním dluhopisům. Objem zahraničních dluhopisů v portfoliích domácích investorů vzrostl z v prvním kvartálu letošního roku o 38 mld. Kč. Nákupy dluhopisů v zahraničí byly financovány především snížením vkladů v zahraničí, což se projevilo přílivem kapitálu v bilanci ostatních investic. Příliv přímých zahraničních investic dosáhl 33,4 mld. Kč, což je o 1,7 mld. Kč méně než loni v 1. čtvrtletí.

Schodek běžného účtu je i nadále spolehlivě kryt přílivem kapitálu na finančním účtu platební bilance. Devizové rezervy se díky tomu zvýšily o dalších 12 mld. Kč. Schodek běžného účtu podle našeho odhadu dosáhl v 1. čtvrtletí 3,0% HDP a za poslední čtyři kvartály se pohybuje na úrovni 6,0%. Za celý letošní rok odhadujeme schodek běžného účtu ve výši 169 mld. Kč (7,4% HDP) po loňských 148 mld. Kč (6,8% HDP). Přebytek na finačním účtu by měl být mírně vyšší (cca 7,7% HDP).

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data