Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česko a euro: budeme si muset zavedení eura „protrpět“? (opak.)

Česko a euro: budeme si muset zavedení eura „protrpět“? (opak.)

3.6.2003 12:29
Autor: 

Česká republika vstoupí, pokud se nestane něco neočekávaného, příští rok do Evropské unie. Tím na sebe vezme povinnost okamžitě se řídit celou řadou regulací a především pak podřídit svoji makroekonomickou politiku evropským standardům. Jde především o dvě oblasti: měnovou a rozpočtovou.

V měnové oblasti nás zřejmě čeká méně změn a překvapení. Česká národní banka již nyní pracuje kompatibilně s Evropskou centrální bankou (model cílování inflace u nás platí od roku 1998, tedy ještě déle než v samotné EU), úrokové sazby jsou nyní dokonce nižší než v eurozóně stejně jako je česká inflace pod průměrnou úrovní inflace ve dvanácti státech eurozóny.

Problém zřejmě čeká v oblasti kurzové stability. Evropská komise i ECB požadují ode všech nově přistupujících zemí, aby prošly tzv. systémem ERM II, v kterém mají měny strávit 2 roky v jakési „karanténě“, aby se otestovala jejich stabilita. Prvním problémem je fakt, že některé země (například Estonsko, Litva) mají již dnes rigidnější kurzový režim (currency board nebo tzv. tvrdý peg) a ERM II by pro ně znamenalo vlastně krok směrem od měnové unie. Ani pro ostatní země ovšem není ERM II bez rizik. Až doposud například všichni automaticky počítali s tím, že na kandidátské země se bude vztahovat pravidlo, podle kterého mohou měny v rámci ERM II oscilovat okolo centrální parity v koridoru +/-15%. I to by sice mohlo provokovat spekulační tlaky, nicméně šířka pásma by dávala národním bankám velký prostor pro inovativní a relativně nezávislou měnovou politiku. Nyní se však zdá, že Evropská komise hodlá na kandidátské země vztáhnout přísnější pravidlo, platné do roku 1992, podle kterého mohly kurzy v rámci ERM II oscilovat jen v pásmu +/-2,25% okolo centrální parity.

Toto řešení by mělo dvě velké nevýhody. Pásmo je natolik úzké, že by měnám neustále hrozilo, že se odchýlí z povoleného pásma a národním bankám by nezbývalo než neustále hlídat a intervenovat na devizovém trhu. To by samozřejmě vyvolávalo pokušení spekulovat „proti“ národním bankám, a mohlo by to tak paradoxně vést k destabilizaci kurzu, jak velmi výstižně pocítila Velká Británie na podzim 1992, kdy britská libra systém ERM II neslavně opustila.

Druhou nevýhodou je eliminace apreciačního kanálu reálné konvergence. Kandidátské země jsou v průměru na zhruba poloviční úrovni měřeno HDP na hlavu. Pokud se chtějí blížit průměru EU, jejich produkce, měřená v eurech, musí růst rychleji než produkce v EU. K dotahování EU je tedy nutné vyšší růst produktivity v kandidátských zemích. Rychlejší růst však povede buď k vyšší inflaci, nebo k posilování měny. Míra inflace je omezena Maastrichtskou smlouvou a těžko lze argumentovat pro její umělé zvyšování. Nyní se ale zdá, že EU novým členským zemím „uzavírá“ druhou cestu, tj. posilování měny, kterou chce sevřít do úzkého pásma ERM II.

Racionalita omezování ERM II na úzké pásmo +/-2,25%, zvláště pro nové členské země, je pochybná. Ze strany Evropské unie (naposledy komisaře pro finanční otázky Pedro Solbese ZDE) je rozhodnutí EU vysvětlováno spíše „historicky“ („my jsme to také museli vydržet“) než ekonomicky. Doufejme, že Evropská unie a její orgány přece jenom nakonec pochopí, že nové členské země jsou ve zcela jiné ekonomické situaci než byly „staré“ členské země v první polovině 90. let a nebudou na nás automaticky aplikovat deset let stará pravidla, stanovená tehdy pro naprosto jinou skupinu zemí v naprosto jiné ekonomické situaci.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)