Koruna dnes neobhájila velmi silnou úroveň kolem 31,25 Kč za euro, na druhou stranu velmi úspěšně odolala nové vlně výprodejů středoevropských měn, která, co se kurzové změny týče, dokonce překonala "turbulence" z minulého čtvrtku. Česká měna zavírá na 31,31 Kč za euro, tedy na otevíracích úrovních. K americkému dolaru koruna nakonec posiluje zpátky na 26,70 Kč/USD.
Maďarský forint v poledne opět zahýbal regionem - propad neminul polský zlotý ani slovenskou korunu. Forint během dneška sestoupil z ranní úrovně 249,5 HUF/EUR na závěrečnou 254,4, což znamená oslabení o téměř 2% na sedmiměsíční minimum. Za propadem stojí velké prodeje londýnských bank, spekulovat na intervence centrálních bank tentokrát není na místě. Londýn se pravděpodobně zbavuje maďarských dluhových instrumentů. Forint sice naší korunu neovlivnil, silně však dopadl na zlotý (-1,6% na 4,455 PZL/EUR) a slovenskou korunu (-0,3% na 41,22 SKK/EUR).
Na českou měnu neměl žádný vliv ani údaj o státním rozpočtu ke konci května, patrná je však korelace s eurodolarovým trhem. Koruna posiluje k jednotné evropské měně, když k euru posiluje dolar a vice versa. Po potlačení těchto vlivů však vidíme na koruně spíše tendenci k posilování, než k oslabování. Na zítřejší údaje o mzdách by kurz české měny neměl reagovat, očekáváme zachování koridoru 31,20 až 31,40 Kč za euro.
Dolar vypadal v průběhu dneška nadějně, když posílil až na 1,1680 USD/EUR. Zvrat přišel až po 16. hodině, a ačkoliv americké akcie utěšeně rostou, dolar "neutěšeně" klesá na současných 1,1745 USD/EUR. Index aktivity ISM byl sice lepší než průměrné očekávání, trh si ale přál daleko příznivější vzpruhu. Schůzka G8 měla dnes jednat o měnách, mnoho zpráv však na trh neproniklo. Za zmínku stojí jen informace, že by státy neměly používat intervence - negativní pro dolar. Bohužel není ani jisté, zda bude otázka měn začleněna do závěrečného komuniké z meetingu G8.
Radim Krejčí