Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na čem je vlastně založen poslední růst světových akciových trhů ?

Na čem je vlastně založen poslední růst světových akciových trhů ?

30.5.2003 16:14
Autor: 

Od 11. března, který byl pro všechny hlavní indexy (prozatím) lokálním dnem roku 2003, se událo mnohé. Tržní kapitalizace trhů se v tomto období zvýšila o cca 15% (jinými slovy, akciové indexy o 15% posílily), skončil konflikt v Iráku, americký dolar se začal klonit k jihu a Paul McCartney čeká v požehnaných 61 letech dítě.

To by nakonec nebylo tak neobvyklé (přeci jenom je 21. století a lékařská věda hodně pokročila) a rozhodně to netrápí investory a portfolio-manažery tolik, jako "nevysvětlitelný" růst akciových trhů. Ten začal v předvečer ozbrojeného konfliktu (války) v Iráku, lehce zavrávoral tak, jak se objevovaly více či méně povzbudivé zprávy z bojiště, a nakonec se pevně ujal vlády. Evropské indexy vzrostly v období března a počátku dubna, a posledních cca 6 týdnů spíše stagnují. Americké indexy však dále pokračují v růstu a Dow Jones, S&P500 a Nasdaq jsou blízko nejvyšším hodnotám za posledních 9 měsíců. Proč ?

V případě Spojených států se několik možných vysvětlení nabízí. Výrazné zlepšení vykazují především indikátory mapující důvěru spotřebitelů a jejich spotřební chování. Odpočítávání k prvnímu výstřelu v Iráku muselo velkému množství obyvatel nepochybně "hrát na nervy", a negativně tak ovlivňovat jejich apetit utrácet a spotřebovávat. Konec konfliktu přinesl kýženou úlevu a chování spotřebitelů to jenom odráží. Na straně druhé je pravdou, že index spotřebitelské důvěry je z dlouhodobého pohledu na nejnižších hodnotách od roku 1992 (kdy skončila poslední hospodářská recese).

Dalším argumentem je tvrzení, že druhé pololetí tohoto roku přinese výrazné oživení ekonomické aktivity a zlepšení hospodaření firem. Pomineme-li fakt, že něco podobného slyšíme od vrcholového managementu firem již druhý rok, je s podivem, jak velkou váhu tomuto vágnímu tvrzení investoři dávají. Jak praví klasik, nic není jistého jenom smrt a daně. Proto bych podobná vyhlášení bral jen s největším skepticismem - z jednoho prostého důvodu. Spotřebitelé a firmy nezačnou nakupovat a investovat jen tak. Vždy je potřeba mít nějaké "téma" - ať už racionální nebo ne, které trhu udá směr a dynamiku. V devadesátých letech to byl explozivní růst telekomunikací a PC, nyní se hledá něco nového. Dokud tady takové téma nebude, trhy budou spíše stagnovat.

Posledním faktorem, který se však příliš veřejně neventiluje a nemá s "mechanikou" akciových trhů mnoho společného, je fakt, že investoři mají navzdory poklesu posledních 3 let děsivě krátkou paměť. Mnoho z nich se vrhá do stejné sebevražedné spirály jako na vrcholu technologického boomu v roce 2002 a kupují si akcie, které mají P/E 30 a více. Dlouhodobý průměr P/E indexu S&P500 je kolem 14 - nyní se pohybuje na 30.7. Opravdu si nikdo nepamatuje, jak se cítil na začátku března tohoto roku ??

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data