Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investorův dekodér významů prohlášení Alana Greenspana

Investorův dekodér významů prohlášení Alana Greenspana

29.5.2003 13:21
Autor: 

Je tomu více jak týden, co Alan Greenspan (nominálně nejmocnější centrální bankéř planety) zasedl na horkou židli v americkém Senátu, aby přednesl zákonodárcům svůj názor na vývoj a především výhled americké ekonomiky. Je mnohokrát diskutovaným faktem, že Alan Greenspan již před více jak půl stoletím ztratil schopnost vyjadřovat své názory jasně a srozumitelně, jeho zájmem je naopak pravý smysl svých slov skrýt a zatemnit (jestli jim v konečném stupni rozumí i on sám je otázkou). Pravděpodobně nejznámejším výrokem je v Japonsku pronesená "irrational exuberance" - v překladu "nesmyslný optimismus" vážící se k vývoji akciových trhů ve druhé polovině devadesátých let. Je nepochybně škoda, že Alan Greenspan toto spojení nepoužil i v následujících letech, kdy se valuace akcií zcela odpoutaly od ekonomické reality a začaly žít vlastním životem - mnoho lidí by dnes bylo bohatších, resp. by tolik lidí nezchudlo.

Je tedy nesporné, že dopad slov Alana Greenspana na trhy měn, komodit, akcií nebo dluhopisů je obrovský. Praktickým problémem však je, že velká většina profesionálních investorů se i nyní potýká s otázkou, jak interpretovat pravý význam jeho slov. V okamžiku, kdy se hlavní body jeho projevu dostanou na obrazovky obchodníků a investorů, nastává na trhu peklo - akcie, futures, měny a dluhopisy začnou prudce oscilovat nahoru a dolů tak, jak si jednotlivé skupiny účastníků trhu vykládají význam jednotlivých slovních spojení. Ve snaze vnést do tohoto zmatku trochu světla, pokusme se podívat na význam jeho projevu z jiného úhlu:

* "Napětí v oblasti Iráku" = válka s Irákem.

* "V tomto okamžiku nemáme dost empirických dat o ekonomické aktivitě po skončení konfliktu v Iráku k objektivnímu posouzení reálné síly americké ekonomiky." = buďto nemáme nejmenší tušení, co se v ekonomice právět teď děje, NEBO to nechceme z dobrých důvodů říci.

* "....mnoho týdnů a ekonomických dat bude třeba ke zhodnocení hlavních vývojových trendů v dané oblasti." = budeme tvrdit cokoliv, co bude podporovat naši oficiální politiku až do okamžiku, než tomu bude ekonomická realita opravdu odpovídat.

* "Úrokové sazby zůstávají na velmi nízké úrovni a likvidita je přístupná důvěryhodným dlužníkům..." = Sazby jsou nízko, protože jsme je začali snižovat brzo, rychle a k našemu překvapení to k ničemu nebylo. Důvěryhodným dlužníkem je kdokoliv, kdo použije dané prostředky k dalšímu zadlužení s příslibem, že podpoří spotřebu (ostatně, spotřebitel generuje 60% našeho HDP, tak proč mu do jeho batohu plného dluhu ještě trochu nenaložit).

Z výše uvedeného je patrné, že ani s odstupem času nelze přesně určit, co "chtěl básník říci". Až tedy bude příště Alan Greenspan informovat o stavu ekonomiky ve svém obvyklém stylu, navrhuji vypnout televizi, odejít na procházku a počkat, až se bouře přežene.

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data