Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: souhrnný indikátor důvěry podniků a spotřebitelů v květnu poklesl

ČSÚ: souhrnný indikátor důvěry podniků a spotřebitelů v květnu poklesl

29.05.2003 9:35
Autor: 

Saldo souhrnného indikátoru důvěry v květnu 2003 se oproti předchozímu měsíci snížilo, a to jak vlivem salda podnikatelského, tak i spotřebitelského indikátoru. Zatímco v dubnu byly indikátory důvěry ovlivněny optimismem po skončení válečných operací v Iráku, v květnu se u respondentů zřejmě projevila nejistota související se zveřejněním záměru reformy veřejných financí a pokračující recesí v zahraničí.

Spotřebitelé v květnu očekávají, že se celková ekonomická situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících zhorší. Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu v příštích dvanácti měsících spořit, se zvýšil. Podíl respondentů, kteří hodlají v příštích 12 měsících nakupovat zboží dlouhodobé spotřeby se snížil. Celkový indikátor spotřebitelské důvěry klesl.

Indikátor důvěry průmyslových podniků v květnu poklesl, hodnocení zahraniční poptávky se ve srovnání s dubnem zhoršilo. Respondenti očekávali pro příští tři měsíce neměnnost ve vývoji zaměstnanosti a zpomalení u výrobní činnosti. V příštích šesti měsících očekávají respondenti zhoršení ekonomické situace.

Ve stavebních podnicích se v květnu zhoršilo hodnocení domácí i zahraniční poptávky. Podíl respondentů očekávajících zlepšení ekonomické situace v příštích šesti měsících poklesl oproti dubnovým 63 % na květnových 38 %, podíl respondentů předpokládajících zhoršení činil 2 % (v dubnu 1 %) a podíl respondentů očekávajících neměnnost se zvýšil na 60 % (v dubnu 36 %). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví, vlivem příznivějšího očekávání zaměstnanosti, mírně vzrostl.

Respondenti z obchodu hodnotili v květnu ekonomickou situaci svého podniku z 33 % jako dobrou, dalších 65 % ji považovalo za uspokojivou. V příštích šesti měsících 55 % respondentů signalizuje neměnnost ekonomické situace (v dubnu 47 %), dalších 41 % očekává její zlepšení (v dubnu 46 %) a zbývající 4 % očekávají zhoršení (v dubnu 7 %). Celkový indikátor důvěry v obchodě, vlivem hodnocení současné ekonomické situace respondentů, poklesl.

Ve vybraných odvětvích služeb hodnotí v květnu 56 % (v dubnu 60 %) respondentů svoji současnou ekonomickou situaci jako dobrou, 42 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně (v dubnu 38%) a 2 % jako špatnou (stejně jako v dubnu). Růst poptávky očekává 41 % respondentů, neměnný vývoj 57% respondentů a 2 % pokles. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb poklesl.

(zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách