Saldo souhrnného indikátoru důvěry v květnu 2003 se oproti předchozímu měsíci snížilo, a to jak vlivem salda podnikatelského, tak i spotřebitelského indikátoru. Zatímco v dubnu byly indikátory důvěry ovlivněny optimismem po skončení válečných operací v Iráku, v květnu se u respondentů zřejmě projevila nejistota související se zveřejněním záměru reformy veřejných financí a pokračující recesí v zahraničí.
Spotřebitelé v květnu očekávají, že se celková ekonomická situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících zhorší. Oproti minulému měsíci se snížil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu v příštích dvanácti měsících spořit, se zvýšil. Podíl respondentů, kteří hodlají v příštích 12 měsících nakupovat zboží dlouhodobé spotřeby se snížil. Celkový indikátor spotřebitelské důvěry klesl.
Indikátor důvěry
průmyslových podniků v květnu poklesl, hodnocení zahraniční poptávky se ve srovnání s dubnem zhoršilo. Respondenti očekávali pro příští tři měsíce neměnnost ve vývoji zaměstnanosti a zpomalení u výrobní činnosti. V příštích šesti měsících očekávají respondenti zhoršení ekonomické situace.
Ve
stavebních podnicích se v květnu zhoršilo hodnocení domácí i zahraniční poptávky. Podíl respondentů očekávajících zlepšení ekonomické situace v příštích šesti měsících poklesl oproti dubnovým 63 % na květnových 38 %, podíl respondentů předpokládajících zhoršení činil 2 % (v dubnu 1 %) a podíl respondentů očekávajících neměnnost se zvýšil na 60 % (v dubnu 36 %). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví, vlivem příznivějšího očekávání zaměstnanosti, mírně vzrostl.
Respondenti z
obchodu hodnotili v květnu ekonomickou situaci svého podniku z 33 % jako dobrou, dalších 65 % ji považovalo za uspokojivou. V příštích šesti měsících 55 % respondentů signalizuje neměnnost ekonomické situace (v dubnu 47 %), dalších 41 % očekává její zlepšení (v dubnu 46 %) a zbývající 4 % očekávají zhoršení (v dubnu 7 %). Celkový indikátor důvěry v obchodě, vlivem hodnocení současné ekonomické situace respondentů, poklesl.
Ve vybraných odvětvích
služeb hodnotí v květnu 56 % (v dubnu 60 %) respondentů svoji současnou ekonomickou situaci jako dobrou, 42 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně (v dubnu 38%) a 2 % jako špatnou (stejně jako v dubnu). Růst poptávky očekává 41 % respondentů, neměnný vývoj 57% respondentů a 2 % pokles. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb poklesl.
(zdroj: ČSÚ)