Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mezinárodní měnový fond o ČR I. - neradostné vyhlídky

27.5.2003 15:17
Autor: 

Na konci minulého měsíce jsme psali, že české hospodářství v blízké době čeká revize prognóz hospodářského růstu. A skutečně se tak stalo. Řada institucí své mírně optimistické prognózy růstu HDP v letošním roce posunula níže. Prozatím poslední změnou je dnes oznámené snížení odhadu Mezinárodního měnového fondu. Na podzim loňského roku předpovídal MMF české ekonomice v roce 2003 růst o 3,2%, nyní již odhaduje růst nižší než 2%. Pro doplnění uveďme, že odhad stejného ukazatele snížily také ČNB, Ministerstvo financí, OECD a WIIW. Patria již několik měsíců předpovídala poměrně slabý hospodářský růst v letošním roce. Prozatím naší prognózu na úrovni 2,1% neměníme. Nutno ovšem přiznat, že nejistota doprovázející makroekonomické prognózy se zvýšila. Mezi příčiny vyšší nejistoty patří nejasný vývoj německé ekonomiky, ale i revize údajů o zahraničním obchodu ČR. Výrazné snížení odhadu MMF podle našeho názoru odpovídá současným informacím o domácí ekonomice a hodnocení vyhlídek vnějšího hospodářského vývoje.

Prognóza MMF je nejvíce pesimistická mezi odhady vládních a nadnárodních institucí, nicméně lze očekávat další revize v podobném duchu MMF. V poslední době se totiž rizika slabšího hospodářského růstu spíše prohloubila. Hospodářství eurozóny sužuje nejen propad investic, ale i celá škála strukturálních problémů. Novým rizikem je výrazné posílení eura vůči dolaru. Prozatím se zdá, že si s tím ekonomové v Bruselu a Frankfurtu hlavu příliš nedělají. A tak zatímco slabý dolar vyhlídky americké ekonomiky posiluje, v případě eurozóny může silné euro znamenat další překážku. Kromě negativního vlivu reálné apreciace eura vůči dolaru snižující konkurenceschopnost eurozóny, existuje reálná hrozba, že pokles dovozních cen vyplývající z posílení eura může přivést německou ekonomiku k deflaci a jejím devastujícím následkům. Pomoci se dvě největší ekonomiky eurozóny, Německo a Francie, nedočkají ani od fiskální politiky vzhledem ke špatnému stavu veřejných financí. S pomocí se zdráhá Evropská centrální banka, jejíž politika je postavena na hybridní strategii cílování inflace a peněžní zásoby zároveň, přičemž cíle pro oba ukazatele jsou stanoveny tak, že doposud neumožnily ECB výrazněji zareagovat na nepříznivou situaci v eurozóně.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data