Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Že by měl George Soros opět a znovu pravdu?

Že by měl George Soros opět a znovu pravdu?

27.5.2003 14:59
Autor: 

Před několika málo dny (konkrétně 20. května) se multimilardář a filantrop George Soros nechal slyšet, že jednou z mála ziskových spekulací poslední doby bude prodej amerického dolaru a nákup zlata. Tato nepochybně zlomová myšlenka zazněla v rozhovoru, který G. Soros poskytl televizní stanici CNBC a kterou velmi rychle převzaly všechny ostatní informační kanály (například Patria.cz ZDE).

Jaká je tedy jeho strategie ? Soros prodává americký dolar a nakupuje proti němu několik hlavních měn - euro, australský dolar a novozélandský dolar. Ušetřeno nezůstalo ani zlato, kde Soros zaujímá "dlouhou" pozici. Krátce poté, co CNBC tento názor odvysílala, se cena eura vůči dolaru dostala nad 1.17. Dnes se obchoduje spolehlivě nad 1.19 !!

Důvody této spekulace jsou až triviálně jednoduché - Soros prostě jenom naslouchá tomu, co oficiální místa americké ekonomiky říkají. Jeho vlastními slovy - "Musím přiznat, že proti americkému dolaru mám krátkou pozici protože poslouchám, co americký ministr financí John Snow říká". Logika jeho slov je jednoduchá, na posledním zasedání G8 John Snow pronesl, že současný propad amerického dolaru je pouze mírnou tržní korekcí a americkou administrativu nijak neznepokojuje. Pokud toto není oficiální odklon od politiky silného dolaru, těžko řící co by jím být mohlo.

Podle názoru Sorose je tato politika fundamentálně špatná a rozhodně neposlouží stimulaci americké ekonomiky, navíc za cenu "exportu" vlastních problémů na záda někoho jiného. Evropským firmám, které generují mezi 30-40% tržeb v dolarově-denominovaných teritoriích, nastávají zlé časy. Jejich zboží bude v porovnání s americkým dražší a proto hůře prodejné. Jejich tržby se tak efektivně sníží, zisky poklesnou, cena akcií propadne .....

Faktem zůstává, že vývoj páru EUR-USD od okamžiku Sorosova rozhovoru zatím hraje jeho směrem. Z hodnoty 1.17 se nyní dostal nad 1.19 - nikdo si ale nemyslí, že Soros začal prodávat úderem jeho interview. S prodejem dolaru jistě začal mnohem dříve a jako správný spekulant svým rozhovorem trend poklesu USD jenom podpořil. Navzdory názorům, že po pokoření Bank of England v roce 1992 jeho vliv na trhy znatelně oslabil, nikdo si nedovolí jeho slova ignorovat. Ani centrální banky již nejsou tak odvážné jako dříve. Podle několika pramenů byla za dnešním ranním poklesem eura na 1.1827 Evropská centrální banka (intervenující přes Dresdner Bank, Deutsche Bank a Credit Suisse), její snaha byla zcela zbytečná - nyní se dolar opět propadl na 1.1910.

Že by měl Soros pravdu ??

Petr Žabža


Váš názor
 • Soros
  30.5.2003 15:03

  Penize postavene na vzduchu se ohou vzvijet jakkoliv. Soros jim asi moc neveri proto kupuje zlato.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data